Zdrowie

Zamieszanie wokół szczepień dla 40-latków. Ruszyła rejestracja, ale wystąpił problem z systemem

2021-04-01 13:18:12 BK

W nocy, z środy na czwartek, bez zapowiedzi, ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób w wieku między 40 a 59. rokiem życia. Niedługo później pojawiły się problemy z systemem. Wiele osób, które się dziś zarejestrowało, otrzymało terminy na początek kwietnia. To nie Prima Aprilis. Sprawę wyjaśnia Michał Dworczyk szef KPRM.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania i otworzono możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia. To grupa licząca blisko 680 tys. osób. Wśród nich liczba 40-latków wynosi 350 tys. Osoby, które przystąpiły dziś do rejestracji otrzymały termin szczepienia na... początek kwietnia - już nawet na 1 i 2 kwietnia. Zarejestrować zdążyło się 60 tys. osób.

Rano na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował, że "nastąpiła usterka w systemie", a osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia powinny być rejestrowane na drugą połowę maja. Zapowiedział, że usterka ma być usunięta w ciągu kilku godzin.

Sprawę wyjaśnia szef KPRM na konferencji o godzinie 13:30.

- Wskutek dużego zainteresowania wśród grupy 40-59 doszło do awarii również systemu Internetowego Konta Pacjenta. W związku z problemami technicznymi zdecydowaliśmy o wstrzymaniu zapisów w tej grupie i naprawę systemu - poinformował na konferencji o 13:30 Michał Dworczyk. - Podjęliśmy decyzję, że te osoby, które zostały zapisane na szczepienie w kwietniu, dostaną informację o anulowaniu terminu w kwietniu i propozycję terminu majowego - dodał.

Problem pojawił się z Profilem Zaufanym a także z Internetowym Kontem Pacjenta. Usterki zostaną usunięte do końca dnia.

- Trzeba zwrócić uwagę na dwa błędy: błąd systemu, wskutek którego 40-latkowie byli zapisywani na kwiecień, a nie, jak to było założone, na maj. Drugie potknięcie związane jest z komunikacją, która wczoraj powinna być bardziej efektywna. Za te dwa potknięcia przepraszamy - powiedział Michał Dworczyk.

Uruchomienie możliwości zapisów na szczepienia na konkretny termin dla kolejnej grupy osób wiąże się m.in. z małym zainteresowaniem szczepieniami dla grupy 60+.

- Zobaczyliśmy spadek dynamiki rejestracji osób powyżej 60. roku życia. Zainteresowanie wyraźnie opadło w tej grupie, która się rejestruje. Im niższe roczniki, tym mniejsze zainteresowanie. Jednocześnie pojawiły się nowe szczepionki - tłumaczy Michał Dworczyk. - Wolnych terminów do szczepień w kwietniu i maju mamy 1,8 mln a jeszcze teraz na kwiecień dokładamy kolejne pół miliona miejsc. Będziemy mieli do wypełnianie 2,3 mln wolnych miejsc w kwietniu. Dlatego, aby nie marnowały się puste terminy w punktach szczepień, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu zapisów dla osób, które rejestrowały się od stycznia poprzez formularz elektroniczny deklarując gotowość do szczepienia - przekonywał Dworczyk.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ