Społeczne

Zamiast balustrady, płotek zabezpieczający. Niestety nie ma pieniędzy na naprawę - "Pewnie będzie musiała runąć do rzeki cała barierka"

2022-06-07 12:00:00 BK

Już od dłuższego czasu przechodząc przez Most Trybunalski, widzimy czerwono biały płotek, który zabezpiecza część brakującej w tym miejscu balustrady. Z takim prowizorycznym rozwiązaniem jak się okazuje zostaniemy na dłużej. 

fot. Maciej Błachowicz
fot. Maciej Błachowicz

Wydział Strategii i Rozwoju Biura Rewitalizacji Urząd Miasta Kalisza w odpowiedzi na pismo Macieja Błachowicza w sprawie rozważenia rekomendacji Komitetu Rewitalizacji Miasta Kalisza dotyczącej szybkiego naprawienia i uzupełnienia zabytkowej barierki mostu Trybunalskiego w Kaliszu, informuje, że rekomendowana naprawa wymaga kompleksowych prac związanych z renowacją zdemontowanego odcinka balustrady oraz pozostałych elementów istniejących na obiekcie. W związku z powyższym Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu stwierdza, że najwłaściwszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie remontu całego obiektu obejmującego między innymi renowację balustrad z odtworzeniem ubytków. ZDM posiada gotową dokumentację projektową na remontu mostu. Z chwilą otrzymania dokumentacji projektowej ZDM podjął kroki celem zabezpieczenia w Budżecie Miasta Kalisza środków finansowych niezbędnych dla realizacji prac. Niestety, pomimo dwukrotnego zgłoszenia zadania jako propozycji do projektu Budżetu Miasta Kalisza nie zostało ono ujęte. Szacowany koszt prac remontowych wynosi około 1,0-1,5 mln zł. Na zakończenie pragnę nadmienić, że uszkodzony fragment balustrady jest zabezpieczony i znajduje się w magazynie ZDM przy ul. Częstochowskiej - wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Krzysztof Gałka.

Do sprawy odniósł się historyk Maciej Błachowicz.

Najpierw nie robi się bieżących przeglądów ani napraw, a gdy coś jest już doprowadzone do skrajnej ruiny planuje się "WIELKI REMONT”. Tyle, że w tym wypadku remontu nie będzie, bo nie ma pieniędzy (od 1 – 1,5 miliona złotych) w budżecie Kalisza. Pewnie będzie musiała runąć do rzeki cała barierka (najlepiej z ludźmi!) aby szybko zaczęto się zastanawiać skąd je znaleźć. Powtarza się przypadek mostu kamiennego. Na razie do widoku prowizorycznej barierki musimy się przyzwyczaić - komentuje Maciej Błachowicz.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować