Społeczne

Za nami święto plonów w gminie Blizanów [zdjęcia]

2022-08-22 13:35:01 red. Gmina Blizanów

21 sierpnia w Żernikach odbyły się Dożynki gminno-parafialne w gminie Blizanów.

fot. Gmina Blizanów
fot. Gmina Blizanów

Dożynki gminno-parafialne rozpoczęła msza św. w kościele w Rychnowie, którą odprawili w koncelebrze: ks. Przemysław Krzywański – proboszcz parafii Rychnów i ks. Sebastian Kąkol, pochodzący z Żernik, aktualnie wikariusz parafii Chełmce. Wieniec i dwa bochny chleba zostały przekazane przez delegacje proboszczowi i poświęcone podczas mszy św. W homilii ks. Przemysław Krzywański zwrócił uwagę na to, by znaleźć w swojej pracy czas na wyrażenie wdzięczności i radości. Podkreślając doniosłość trudu pracujących na roli przywołał powiedzenie: „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza”. Mszę uświetniła swoją grą Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów.

Następnie uczestnicy przejechali do Żernik, gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Na plac dożynkowy przemaszerowali barwnym korowodem. Starostowie dożynek: Emilia Raczyk (gosp. 30 ha) z Wyganek i Marcin Raczyk (gosp. 44 ha) z Żernik przekazali na ręce Sławomira Musioła - wójta gminy dorodny bochen chleba wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Natomiast delegacja mieszkańców wsi organizujących dożynki (Joanna Tomczyk, Longina Bitner, Marek Pietrucha i Wojciech Adamkiewicz) przekazała wieniec, który odebrali: Janusz Nowak – członek zarządu powiatu kaliskiego, Marzena Kmieć – zastępca wójta gminy, Jan Wojtyła – przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Kasprzak - wiceprzewodniczący Rady Gminy. Ceremoniał dożynkowy przeprowadził zespół folklorystyczny „Kalina” z Blizanowa. Wieńce zostały ośpiewane i otańczone. W swoim przemówieniu wójt powiedział m.in., że pandemia jak i wojna na Ukrainie wpłynęły na sytuację finansową i gospodarczą, dlatego dożynki były nieco skromniejsze. Nie było darmowych stoisk i stołów, tylko płatne. Komitet Organizacyjny nie występował do firm o wsparcie, niemniej i tak je otrzymał dzięki czemu zorganizowano loterię fantową. Wójt wymienił też tegoroczne inwestycje gminne i podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości.

Święto plonów stało się okazją do przyznania medali „Zasłużony dla gminy” mieszkańcom sołectw odpowiedzialnych za organizację imprezy, otrzymali je: Mirosław Szymczak, Jacek Pawluta, Marek Pietrucha, Robert Skorupa, Marek Pelc, Wojciech Adamkiewicz, Stanisław Olszyna. Głos zabrali: Damiana Nowak – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego reprezentująca Krzysztofa Grabowskiego – wicemarszałka Woj. Wlkp., a list posła Jana Dziedziczaka odczytał reprezentujący go Krzysztof Kubasik – radny powiatu kaliskiego.

Uczestnicy imprezy mogli się przekonać o wyjątkowych walorach smakowitości przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Blizanów. Zbierano też pieniądze na leczenie chorej na SMA Jagódki.

W części artystycznej wystąpili: zespoły taneczne działające przy blizanowskim GOK-u prowadzone przez Studio Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej, Orkiestra Dęta OSP Blizanów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pruszków, kapela „Wędrowcy znad Prosny”, zespół wokalny „Dynamitki”, Big Band „Po Godzinach”. Wystąpił również Sushil Arghali - młody artysta z Nepalu, który wykonuje młodzieżową muzykę hip-hop, a na co dzień pracuje w firmie BHP CONSULTING z Pawłówka.
Równocześnie z dożynkami odbywał się festyn rodzinny „Zdrowo i na sportowo”, którego organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Każda z rodzin biorących udział w zmaganiach sportowych dostawała medale i mogła wygrać cenne nagrody.

Wieczorne koncerty Hanny Carmen & Przyjaciół oraz zespołu disco polo „Mejk” zakończyły imprezę.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Wójt Gminy Blizanów, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie oraz Komitet Organizacyjny złożony z mieszkańców sołectw: Żerniki, Wyganki, Kurza i Łaszków pod przewodnictwem Roberta Górskiego – prezesa OSP Żerniki.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować