Za nami I Gala Rzemiosła w Kaliszu. Spotkali się doradcy, rzemieślnicy, uczniowie [zdjęcia, wideo]

2023-04-19 12:30:00 BK

Rzemieślnicy, doradcy zawodowi, szkoły, uczniowie, warsztaty, konkursy - 18 kwietnia w Zespole Szkół Gastronomiczo-Hotelarskich odbyła I Gala Rzemiosła w Kaliszu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

I Gala Rzemiosła w Kaliszu zorganizowana przez Cech Rzemiosł Budowalnych i Różnych w Kaliszu odbyła się 18 kwietnia w szkole przy ul. Wodnej. Podczas Gali można było poznać ofertę kaliskich szkół ponadpodstawowych a także zasięgnąć porady doradców zawodowych. Wystawiali się również rzemieślnicy wielu różnych branż oferując miejsca praktyk zawodowych i staży.

I Galę Rzemiosła w Kaliszu oficjalnie otworzył wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Następnie o swojej działalności opowiedzieli przedstawiciele Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych, Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kaliszu.

- To bardzo ważne wydarzenie, które pokazuje jak cenne jest kształcenie branżowe. Widzimy to po ilości ofert pracy, poszukujemy specjalistów, natomiast my jako organ prowadzący musimy wyjść na przeciw poprzez szkolnictwo, dostosowanie profili do rynku pracy i ta symbioza jest bardzo istotna - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. 

- To bardzo potrzebne abyśmy się spotykali i poruszali te problemy, z którymi się spotykamy. Gala odbywa się pod hasłem szkolnictwa zawodowego, doradztwa zawodowego. Brakuje nam fachowców, rzemieślników. Rozmawiamy o tym co trzeba zrobić by to zmienić - mówił Podstarszy Cechu Maciej Całka.

- Chcemy ogłosić apel dla rodziców i uczniów, że brakuje fachowców i zabraknie ich w przyszłości. Wielu fachowców z wieloletnim doświadczeniem przechodzi na emeryturę. Jest również coraz mniej dzieci. Musimy zdążyć wykształcić fachowców. Większość uczniów po liceum po prostu nie trafi na rynek pracy, bo nie będą nic umieli. Będą musieli uczyć się zawodu i stracą kolejne 4 lata - mówił członek Cechu Jarosław Łuczak.

Po prezentacjach odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu BHP oraz laureatom konkursu o rzemiośle.

Wydarzenie uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów Gastronomika, którzy z w żartobliwy sposób przypomnieli jak wyglądała kuchnia i gotowanie w czasach PRL, pokazując fragmenty filmów reżysera Stanisława Barei. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności kulinarne w zawodzie cukiernika, kucharza i kelnera.

Podczas wydarzenie odbyła się prezentacja branż zrzeszonych w Cechu. Odbywały się  mini konkursy o rzemiośle dla młodzieży uczestniczącej w zawodach: fryzjer, cukiernik, mechanik oraz warsztaty kulinarne zorganizowane przez szkołę.

W trakcie wydarzenia na terenie hali oraz w holu odbyła prezentacja członków cechu: Mechaników, którzy przygotowali konkurs wymiany świec w silniku na czas, Fryzjerów, którzy zorganizowali konkurs fryzjerski a także Cukierników. Na tym stoisku czekał konkurs cukierniczy - dekorowanie babeczek.

- Cieszę się, że doszło do takiego wydarzenia. Cała rzesza rzemieślników postanowiła coś dobrego dla rozwoju szkolnictwa zawodowego w kontekście wizerunkowym i upowszechniającym, bo swoją pracę wykonują od wielu lat. Brakowało tego by pokazać się szerszemu gronu, nie tylko samym uczniom, ale też nauczycielom, środowisku biznesowemu, edukacyjnemu i medialnemu - mówiła Dyrektor CWRKDiZ Magdalena Sekura – Nowicka. - Nasza współpraca z Cechem trwa od początku powstania CWRKDiZ. Od początku jest bardzo dobra, pozytywna. Organizujemy wiele inicjatyw wspólnych. Jednym z ważnych wydarzeń jest Noc Zawodowców. Organizujemy również wycieczki, łączymy szkoły z pracodawcami, prowadzimy doradztwo zawodowe, doradztwo kariery. 

- To bardzo ciekawa inicjatywa. Od lat współpracujemy z Cechem Rzemiosł, z Izbą Rzemieślnicza. Każde takie wydarzenie, gdzie młodzież będzie miała okazję spotkać się z pracodawcami czy z instytucjami, które wspierają rzemiosło, jest najlepszą formą jaką możemy wymyślić - mówił Z-ca Komendanta kaliskiego oddziału OHP Marek Papiewski. - Od wielu lat działamy w Kaliszu. Pod naszą opieką jest obecnie 240 uczestników kształcących się w kilkunastu zawodach rzemieślniczych, zaczynając od fryzjera, mechanika. Współpracujemy aby zapewnić pracę młodzieży i dzięki tej współpracy są widoczne efekty. Próbujemy oddziaływać wychowawczo na uczniów, by kontynuowała naukę w szkole i odbywała praktyki. Widać te efekty po naszych absolwentach, którzy w 100 procentach zdają egzaminy rzemieślnicze. Wielu tych uczestników zostaje w swoich zakładach pracy.

- Kształcenie zawodowe jest niezwykle ważne dlatego takie działanie jest niezwykle potrzebne. Musimy rozwijać się bo zmieniła się mentalność. Zachodzące przemiany cywilizacyjne powodują, że rynek pracy zmienia się. Klienci poszukują smaków, innych zupełnie restauracji, które spełnią ich oczekiwania - mówiła Dorota Szaleniec-Plichta dyrektor Szkoły Gastronomiczno – Hotelarskiej w Kaliszu. - W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich kształcimy cukierników, kucharzy, kelnerów. Niezwykle ważne jest to by w tych lokalach pojawili się ludzie, którzy spełniają oczekiwania obecnej klienteli. Są to niezwykle potrzebne zawody, zawody przyszłości.

Swoje stoiska przygotowali:

 • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego"

 • Zespół Szkół Samochodowych im. S. Staszica

 • Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu

 • Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu

 • Zespół Szkół Ekonomicznych - Kalisz

 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 • Akademia Kaliska

 • Cech Rzemiosł Budowalnych i Różnych

 • Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego

 • Ochotniczy Hufiec Pracy

 • Powiatowy Urząd Pracy

W wydarzeniu udział wzięli wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, Naczelnik Wydziału Edukacji Ewelina Dudek, Starszy Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych: Stanisław Żychliński oraz Podstarszy Maciej Całka, gospodarz wydarzenia Dorota Szaleniec-Plichta dyrektor Szkoły Gastronomiczno – Hotelarskiej w Kaliszu, Prezes Izby Rzemieślniczej w Kaliszu Szymon Rubik, Dyrektor CWRKDiZ Magdalena Sekura – Nowicka, Dyrektor PUP Artur Szymczak, Komendant Ochotniczych Hufców Pracy Iwona Mikołajczyk, Starsza Związku Rzemieślników Cechowych Irena Cicha, Prezes RIG Tomasz Gałęzka, Zastępca Kanclerza Akademii Kaliskiej, Dyrektor Administracyjny Łukasz Mikołajczyk, Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej przy PUP Donata Woźniak, Z-cę Komendanta kaliskiego oddziału OHP Marek Papiewski, Zespół Szkół Samochodowych Dyrektor Tomasz Stępniak, Zespół Szkół Zawodowych z ul. Wąskiej Dyrektor Agata Dziedzic, Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych z ul. Częstochowskiej Dyrektor Mariusz Pawlak, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego Dyrektor Marcin Szymczak, Zespół Szkół Ekonomicznych Dyrektor Agnieszka Korotczuk, doradcy zawodowi szkół podstawowych, jednostki samorządowe, miejskie, powiatowe i wojewódzkie, przedstawiciele edukacji i pracodawców.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować