Społeczne

XIII Kaliska Rowerowa Pielgrzymka Samorządowców na Jasną Górę [Zdjęcia]

2021-06-11 14:30:00 Michał Marszałkowski/Wioletta Przybylska/Starostwo Powiatowe

Samorządowcy z trzech powiatów wzięli udział w XIII Kaliskiej Rowerowej Pielgrzymce Samorządowców na Jasną Górę. Wystartowali w poniedziałek, 7 czerwca, a do celu dotarli w południe kolejnego dnia. Łącznie, pokonali trasę liczącą ok. 160-kilometrów. Organizatorem Pielgrzymki tradycyjnie był Powiat Kaliski.

fot. Wioletta Przybylska/Marta Wolarz
fot. Wioletta Przybylska/Marta Wolarz

Do tegorocznej Pielgrzymki Rowerowej przystąpili samorządowcy z trzech powiatów: kaliskiego, ostrzeszowskiego i konińskiego. W trasę na Jasną Górę pojechali m.in.: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal (pomysłodawca Kaliskiej Rowerowej Pielgrzymki Samorządowców), Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara, Burmistrz Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek, Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta, Wójt Gminy Mycielin Rafał Szelągowski. W wyprawie wzięli udział także byli wójtowie i burmistrzowie: Robert Jarzębski (Burmistrz Stawiszyna), Andrzej Miklas (Wójt Gminy Koźminek, a obecnie Radny Powiatu Kaliskiego), a także reprezentanci powiatu kaliskiego i gmin: Koźminek, Brzeziny, Stawiszyn oraz Gminy Czajków i Miasta Kalisza. W rowerowej kolumnie jechał także ks. Andrzej Szulc – wikariusz Parafii pw. św. Krzyża w Brzezinach. Uczestnikom na starcie towarzyszyli m.in.: Ks. Prałat Jacek Plota, który odprawił uczestników i udzielił błogosławieństwa oraz Sekretarz Powiatu Kaliskiego Leszek Sarzyński i Z-ca Dyrektora Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kaliszu - Ziemowit Józefiak. Należy zaznaczyć, że od samego początku w organizację kolejnych edycji wypraw rowerowych na Jasną Górę włączał się Bronisław Krakus, który tym razem nie mógł wziąć udziału w Pielgrzymce, ale był w nieustannym kontakcie zdalnym z uczestnikami.

W tym roku na trasę wyruszyło łącznie 24 pątników, którzy po drodze mogli liczyć na piękne wyrazy gościnności, którą wyrazili m.in. Wójt Gminy Brzeziny Marek Cieślarczyk, który zorganizował śniadanie dla pielgrzymów, a także Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta, który zaskoczył podróżujących słodkim poczęstunkiem. W Czajkowie, cykliści spotkali się także z nisamowicie serdecznym przywitaniem miejscowych przedszkolaków. Dopisała również pogoda.

Pielgrzymka w rowerowym wydaniu odbyła się już po raz trzynasty. Przez te wszystkie lata na rowery wsiadło blisko 40 różnych osób, a wśród samorządowców są tacy, którzy pokonali trasę każdej z nich. Łącznie, w ciągu wszystkich edycji, samorządowcy pokonali już 2080 kilometrów. W tym roku najstarszym pielgrzymem był 70-letni Marek, a najmłodszym, niespełna 2-letni Gabryś. Po dotarciu do celu, we wtorek, na Jasnej Górze odbyła się msza święta w intencji kaliskich samorządowców, którą koncelebrował ks. Andrzej Szulc z Brzezin.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ