Polityka

Wyższe mandaty dla właścicieli i opiekunów psów. Nawet 500 zł na spuszczenie psa ze smyczy?

2021-04-08 13:30:00 BK

Macie w domu swoich pupili? Wychodzicie na długie spacery czy nawet bieganie ze swoimi czworonogami? Pilnujmy ich dobrze w parkach, na ścieżkach pieszo-rowerowych i miejscach, gdzie jest spore nagromadzenie ludzi a także na posesji! Zgodnie z nowymi przepisami, można dostać wyższy mandat za niezachowanie ostrożności.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Już 10 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 26 marca 2021 zmieniające wysokość niektórych grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych. 

Nowe kary związane są z wejściem w życie przepisów zabraniających znęcania się nad zwierzętami. Zwykły spacer z psem może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości od 250 do 500 zł. Wystarczy spuścić na chwilę zwierzę ze smyczy lub zapomnieć o założeniu kagańca. Za pozwolenie zwierzęciu na wybieganie się w miejscu publicznym mandat wyniesie 250 zł. Funkcjonariusze będą karać za niezachowanie zwykłej lub nakazanej staranności przy utrzymaniu zwierzęcia. Nie pomoże tłumaczenie właściciela, że pies jest mały, łagodny i nie gryzie.

Okazuje się również, że wyższa kara (nawet dwukrotnie) czeka na właścicieli lub opiekunów zwierząt, których rasy uznawane są za agresywne. Sankcja może sięgnąć nawet 500 zł. Mowa o sytuacjach, gdy podczas spaceru z pupilem wystąpi zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.

Grzywna grozić będzie także za przewożenie zwierząt bez odpowiednich zabezpieczeń w komunikacji publicznej oraz za brak odpowiedniego zabezpieczenia posesji przed wydostaniem się z niej zwierzęcia.

Kodeks wykroczeń mówi o tym, że pies powinien być na smyczy. W Polsce są określone rasy, które są uważane za niebezpieczne i one oczywiście powinny być trzymane na smyczy i mieć kaganiec. Nigdy nie możemy mieć 100 proc. pewności co do tego, jak zachowa się zwierzę. 

- Psy muszą być wyprowadzane na smyczy. Wyjątek stanowi specjalny wybieg dla psów, który znajduje się w Kaliszu przy Aquaparku - informuje asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Ostrzejsze kary będą dotyczyć również właścicieli psów, którzy trzymają swoje zwierzęta na posesjach, w ogrodach. Opiekunowie muszą pamiętać, by nie trzymać swoich psów na łańcuchach przy budach oraz by odpowiednio zabezpieczyć posesję, tak, by zwierzęta same nie wyszły poza ogrodzenie.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ