Kultura

Wystawa „Polska morska Niepodległa”

2020-07-14 07:30:00 Monika Sobczak-Waliś/MBP w Kaliszu

W Pucku 10 lutego 1920 r., gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Rok 2020 uchwałą Sejmu, został ustanowiony „Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku”, aby upamiętnić to ważne dla naszej historii wydarzenie. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, w wypożyczalni Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66, zaaranżowała wystawę „Polska morska Niepodległa”, przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem. Autorzy ekspozycji, na jedenastu planszach, przybliżają nie tylko najważniejsze fakty i postacie związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza, ale także aspekty morskiej historii II RP.

fot. Witold Puławski
fot. Witold Puławski

Charakteru ekspozycji dodają, wypożyczone na czas jej trwania, oryginalne eksponaty. Wśród nich znajdują się m.in.: przyrządy do nawigacji, w tym kompas i sekstant, żagle, kotwica jachtowa, koło ratunkowe, bandery i proporce marynarki wojennej, dziennik pokładowy i wiele innych. Prawdziwą ozdobę stanowią dwa modele statków: „Dar Pomorza” oraz „Łucja Małgorzata”, ten drugi to replika statku, jakim Stefan Szolc-Rogoziński wyruszył w swoją podróż do Kamerunu. Za użyczenie i pomoc przy zorganizowaniu ekspozycji Miejska Biblioteka Publiczna dziękuje: panu Krzysztofowi Czarcińskiemu, panu Bartkowi Czarcińskiemu ze Stowarzyszenia Polacy Dookoła Świata, Szkole Żeglarstwa „Morka” w Kaliszu, Pracowni Szkutniczej Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu, kpt. marynarki rezerwy Włodzimierzowi Czarcińskiemu oraz Wydawnictwu „w może”.

Na kameralnym otwarciu ekspozycji, które miało miejsce 13 lipca, obecni byli: darczyńcy, Grażyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w Kaliszu, komandor ppor. Roman Muszyński, a także przedstawiciele mediów.

Wystawę będzie można zobaczyć do końca wakacji, w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ