Kultura

Wystawa Janusza Kokota "Poza horyzont" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

2021-10-18 16:30:00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu od 21 października do 27 listopada 2021 roku, stanie się miejscem prezentacji wystawy Janusza Kokota „Poza Horyzont”. Wernisaż wystawy zaplanowany został na czwartek 21 października na godzinę 19.00. Zapraszamy!

JANUSZ KOKOT
JANUSZ KOKOT

Wystawę w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu tworzą prace, które powstały w latach 2013-2021. Są to cykle stworzone na papierze, w technice pasteli olejnej i ołówka. Tematyka ekspozycji jest rezultatem prób poszukiwania artystycznej tożsamości twórcy, po doświadczeniach życia w odmiennej kulturze w czasie kilkuletniej pracy na polu misyjnym w Afryce. Ta głęboka refleksja skłoniła artystę do podjęcia dialogu z twórczością mistrzów sztuki współczesnej i stała się formą wielowymiarowej korespondencji dotyczącej języka sztuki. W pracach odnajdujemy odniesienia do twórczości m.in. australijskiej artystki Rosalie Gascoigne, brytyjskiego twórcy Richarda Longa, op-artowej malarki Bridget Riley, amerykańskich twórców dwudziestego wieku takich jak Frank Stella, Jackson Pollock, Kenneth Noland, Richard Serra czy Franz Kline. To, co łączy większość wyżej wymienionych artystów, to podobne rozumienie idei dzieła sztuki. Cykle prac „12 linii”, „5 linii” czy poliptyk „Bez tytułu”, będące częścią prezentacji „Poza horyzont”, stanowią dopełnienie tego dialogu i przekonanie o sile oddziaływania minimalizmu, tak charakterystyczne dla twórczości Janusza Kokota.

Galeria Pulsar, będąca integralną częścią Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, stała się miejscem prezentacji poliptyku „HK”. Bezpośrednią inspiracją do jego stworzenia były fotografie potężnych blokowisk w Hong Kongu, które w artyście zamiast zachwytu, budzą raczej zdziwienie i dystans. Jednak, jak sam mówi, w czasie realizacji tej kompozycji towarzyszyła mu beztroska, radości i uczucie satysfakcji, jakie widział u dzieci aranżujących według własnego uznania nowe zestawienie kolorowych kredek w pudełku.

W ramach projektu Postój ze Sztuką, prezentujemy w wiatach przystanków autobusowych, wybrane prace z poliptyku „Message”, który w całości zobaczyć można w Galerii. Kompozycja ta składa się z ponad trzydziestu części i jest rodzajem korespondencji z twórczością amerykańskich artystów dwudziestego wieku. Wszystkie elementy poliptyku ukrywają litery, z których jak z ruchomych czcionek, można składać konkretne słowa. Jednakże zamysł artystyczny autora tej kompozycji, związany jest bardziej z przekazaniem wiadomości dotyczących estetyki obecnej w sztuce amerykańskiej dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Widzowie bez trudu odnajdą tu odniesienia do twórczości Franza Kline’a, Kennetha Nolanda, Jacksona Pollocka, Franka Stelli i wielu innych. Zadaniem poszczególnych obrazów z kompozycji, nie jest cytowanie czy naśladowanie prac tych artystów, tylko odnoszenie się do ich ekspresji i ducha.

Na wernisaż wystawy Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza w czwartek 21 października 2021 roku o godzinie 19.00 do siedziby Galerii przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu. Osoby które nie będą mogły przybyć osobiście tego dnia zachęcamy do obejrzenia wernisażu w mediach społecznościowych i wizytę w trakcie trwania wystawy do 27 listopada.

Wystawie „Poza horyzont” Janusza Kokota, towarzyszy premiera książki jego autorstwa, zatytułowanej „Afrobiografia”. Na wydarzenie to zaprasza autor i Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu w sobotę, 16 października o godzinie 17.00 do Akceleratorze Kultury.

Janusz Kokot urodził się w Kaliszu w 1960 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Artystycznym. Uprawia malarstwo i rysunek. W latach 1988-2020 zrealizował 19 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem 13 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.

Nagrody i wyróżnienia
• 1990 – III Ogólnopolskie Triennale Akwareli, Lublin – wyróżnienie
• 1991 – II Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – nagroda
• Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Częstochowa 91”, Galeria Bon Art, Częstochowa, – wyróżnienie honorowe, nagroda fundowana
• 1992 – III Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – Grand Prix
• 1993 – XXX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała – wyróżnienie
• 1994 – IV Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – Grand Prix
• 1997 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – 2 nagroda
• 2000 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – 2 nagroda
• 2003 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – wyróżnienie honorowe
• 2006 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• 2012 – Kaliskie Biennale Rysunku i Grafiki „Próba 1”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz – Grand Prix
• 2017 – Kaliskie Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2017”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz – wyróżnienie

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ