Kultura

Wystawa darów papieskich w nowej odsłonie w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

2020-10-16 19:44:10 Marta Wolarz - Powiat Kaliski

Wystawa darów papieskich jest jedną ze stałych ekspozycji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Muzeum wzbogaciło się o nowe gabloty, w których od dzisiaj odwiedzający mogą oglądać m.in. niezwykły dar - ornat, w którym Ojciec Święty Franciszek sprawował Mszę św. 21 grudnia 2018 roku w kaplicy Domu św. Marty na Watykanie.

fot. Marta Wolarz
fot. Marta Wolarz

Od dzisiaj, tj. 16 października, a jest to data nieprzypadkowa, ponieważ jest to dzień związany z postacią Świętego Jana Pawła II, Papieża Polaka, na wystawie stałej poświęconej zabytkowym paramentom liturgicznym udostępniamy w nowej odsłonie, w nowych gablotach ornaty papieskie. Dwa spośród nich - ornat Jana Pawła II i ornat papieża Benedykta XVI były już udostępnione. Od dzisiaj natomiast udostępniamy dla publiczności pozyskany dzięki darowiźnie Biskupa Kaliskiego ornat papieża Franciszka – zachęca do zwiedzania wystawy dr Ewa Kłysz – kustosz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.                                 

Ten rok to też 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Dzisiaj oglądamy ornaty papieskie w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a już za chwilę zostaną one wystawione w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Aktualnie przygotowujemy salę, w której będzie można te ornaty oglądać. To wielka duma dla powiatu kaliskiego i dla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, które  stało się jednym z nielicznych miejsc w Polsce, będących w posiadaniu pamiątek trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka - mówi Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

Do tej pory odwiedzający Muzeum mogli oglądać m.in. ornaty, kapy, stuły, palki, bursy mszalne, umbrakula, sukienka na puszkę, tuwalnie, manipularze czy wela.  Na szczególną uwagę zwiedzających zasługują dary papieskie: ornat i stuła Jana Pawła II, w których Ojciec Święty odprawiał Mszę świętą oraz ornat ze stułą Benedykta XVI, przygotowane dla Papieża na V Światowe Spotkanie Rodzin w Walencji, a także od dziś, przekazany 25 listopada 2019 roku przez Biskupa Kaliskiego, ornat Papieża Franciszka wraz z certyfikatem autentyczności.

Ornat Ojca Świętego Franciszka uszyto z tkaniny jedwabnej o splocie płóciennym, w kolorze ecru. Ornat Ojca Świętego Franciszka uszyto natomiast z tkaniny jedwabnej o splocie płóciennym, w kolorze ecru. Zdobi go haft maszynowy płaski ściegiem satynowym w odcieniach złota i brązu. Jest to monogram „IHS” oraz stylizowane listki na planie krzyża. Całość obszyto złotą jedwabną lamówką. Stułę wykonaną z tej samej tkaniny, podszytą jedwabną podszewką, zdobią w zakończeniach aplikowane złote krzyże równoramienne.

16 października obchodzony jest Dzień Papieski jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem.  W rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy złożyli kwiaty przy pomniku Jana Pawła II.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ