Kultura

Wykład „Fibigerowie i muzyczny Kalisz” w CKiS

2021-09-25 18:00:00 CKiS

W Centrum Kultury i Sztuki, 26 września 2021 roku, o godz. 17.00, odbędzie się spotkanie w cyklu Fotoplastikon ˗ Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Wykład „Fibigerowie i muzyczny Kalisz” wygłosi dr Maria Kaczmarkiewicz, autorka książki „Fibigerowie. Rodzina kaliskich fortepianmistrzów”. Rok Rodziny Fibigerów, ogłoszony w Kaliszu w 2020 roku, dobiega końca. Wielopokoleniowy ród wybitnych fortepianmistrzów wniósł znaczący wkład w rozwój przemysłu fortepianowego, życia muzycznego, a przede wszystkim kultury muzycznej Kalisza. Na przestrzeni ponad 100 lat wytyczał drogę nie tylko budowania i powstawania nowych modeli fortepianów oraz pianin, ale również promowania miasta w latach zaborów, w okresie Niepodległej Polski czy po drugiej wojnie światowej.

Na rozwój przemysłu budowy instrumentów wpłynęły trzy pokolenia budowniczych ˗ Gustawa Arnolda Fibigera I (1847-1915), Gustawa Arnolda Fibigera II (1881-1926), Gustawa Arnolda Fibigera III (1912-1989) oraz braci ˗ Karola Ottona Fibigera (1872-1942) i Aleksandra Oskara Fibigera (1873-1935).

Całokształt tej działalności, na przełomie XIX i XX wieku, spina jedna klamra ˗ rozkwit życia muzycznego, szkolnictwa i kształcenia w tej dziedzinie, działalność towarzystwa muzycznego, teatru, a także prasy lokalnej, co przekładało się na aktywność wielu muzyków, działaczy, popularyzatorów na terenie miasta. Ten sprzyjający klimat pozostał w pamięci pokoleń nie tylko kaliszan, ale tworzył nowe ścieżki i pobudzał to, co dziś możemy nazwać kulturą muzyczną. Niech brzmienie strun instrumentów marki G. A. Fibiger, a później „Calisia” pozostanie w pamięci obecnych i następnych pokoleń.

Dr Maria Kaczmarkiewicz - doktor nauk humanistycznych w zakresie teorii muzyki, wieloletni nauczyciel akademicki, autorka wielu opracowań i publikacji z zakresu dydaktyki muzyki, redaktor naukowy i współautorka książki „Muzyka moją pasją … o Mirosławie Niziurskim” oraz wielu biogramów ludzi związanych z muzyką.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę „Fibigerowie. Rodzina kaliskich fortepianmistrzów autorstwa dr Marii Kaczmarkiewicz.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ