Kultura

Wydarzenia, imprezy charytatywne, współpraca na rzecz miasta - powołany został Instytut Kaliski

2022-05-19 15:30:00 BK

W Kaliszu swoją działalność rozpoczął Instytut Kaliski, który jest pierwszą w naszym regionie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością non profit. Jest to nowa wersja działającego już od 5 lat Stowarzyszenia Młodzi Kaliszanie. Jakie projekty planują zrealizować i jakie są ich cele?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Chcielibyśmy powołać dzisiaj do życia Instytut Kaliski. Czym jest? Jest kontynuacją naszej pracy w mieście związanej z działalnością Młodych Kaliszan. Od 5 lat działamy jako Młodzi Kaliszanie na terenie Kalisza oraz okolic. W tym czasie udało się zorganizować wiele ciekawych imprez dla Kalisza. Między czasie nasza instytucja ewoluowała i dzisiaj już ta formuła Młodych Kaliszan nie spełnia naszych oczekiwań, ale też oczekiwań ludzi, którzy współpracowali z nami na wielu płaszczyznach. Wpadliśmy na pomysł powołania Instytutu Kaliskiego. Jest to nowa formuła prawna, dzięki czemu nabieramy podmiotowości jako działalność miejska. Mamy u siebie sporo ekspertów z różnych dziedzin, którzy chcieliby współpracować z Instytutem i wspomagać nas w rozwoju tego przedsięwzięcia - mówił Mateusz Niżniowski, Dyrektor Generalny Instytutu Kaliskiego. - Przez ostatnie 5 lat udało nam się zjednać wiele osób. Wspólna idea rozwijania miasta w sposób przyjazny dla młodzieży i mieszkańców bardzo się udała i Instytut Kaliski będzie jeszcze lepszym pomysłem na dalszy rozwój.

Jednym z pierwszych projektów Młodych Kaliszan były Koncerty młodych organizowane w ówczesnej siedzibie Stowarzyszenia na Rogatce. Później organizowane były charytatywne Koncerty Młodych w Galerii Tęcza. Przeprowadzali również ankietę wśród młodzieży dotyczącą życia w Kaliszu. Ostatnimi przedsięwzięciami była organizacja turnieju siatkarskiego charytatywnego w Nowych Skalmierzycach, podczas którego zbierane były środki na leczenie Jagódki chorej na SMA. Już w najbliższą sobotę, 21 maja wesprą duże wydarzenie plenerowe - Plenerowa Impreza Rodzinna przy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. https://calisia.pl/juz-w-sobote-plenerowa-impreza-rodzinna-przy-ckis-bedzie-czekalo-sporo-atrakcji,56629

- Wychodzimy z założenia, że chcemy współpracować ze wszystkimi, ponad podziałami, niezależnie od poglądów politycznych. Zawsze stawialiśmy na pracę u podstaw, pracę społeczną. Nie zamykamy się na współpracę z nikim. Uważamy, że pomoc, działanie na rzecz miasta szczególnie w sektorze charytatywnym, społecznym nie powinno mieć oddźwięku politycznego. Chcemy działać dla Kalisza i okolic, z ludźmi i dla ludzi - mówi Szymon Furman, Prezes Instytutu Kaliskiego.

Instytut Kaliski będzie prowadził swoją działalność w innowacyjnej formie.

- Lubimy być innowacyjni, stawiamy na innowacyjność i nietypowe rozwiązania. Myślę, że jesteśmy pierwszą w Wielkopolsce Sp. z. o.o. non profit. Wybraliśmy taką formę, że jest to nowe rozwiązanie dla organizacji samorządowych. Chcemy wprowadzać innowacyjność do naszego miasta - mówił Szymon Furman. - Pozwala nam to otworzyć pewne furtki, żeby zorganizować pewne eventy, na które potrzebne są większe środki. Jesteśmy w stanie współpracować z różnymi podmiotami.

Współpraca odbywać się będzie nie tylko w dziedzinie kultury, ale też biznesowej i innych.

 

W skład Instytutu Kaliskiego wchodzą:

Szymon Furman - Prezes Instytutu Kaliskiego

Iwona Mikusińska - Ekspert Instytutu Kaliskiego ds. Kultury

Mateusz Niżniowski - Dyrektor Generalny

Filip Herman - Sekretarz Instytutu Kaliskiego

Tomasz Jeżyk i Joanna Trzcińska - Wiceprezesi

 

Jeszcze raz zapraszamy w najbliższą sobotę, 21 maja wesprą na duże wydarzenie plenerowe - Plenerową Imprezę Rodzinną przy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. 

- Będzie barwnie, kolorowo, radośnie, wielu wystawców, atrakcji dla milusińskich, każdy znajdzie coś dla siebie - mówiła Iwona Mikusińska, Ekspert Instytutu Kaliskiego ds. Kultury, współorganizatorka wydarzenia. - Cieszę się, że mogę współpracować z Instytutem Kaliskim, z ludźmi który mają wiele energii i pomysłów. 

- Będzie 5 koncertów. Wystąpi Marcel Tułacz, Modest Project, Nalepa Project, Gangsters Rock a gwiazdą wieczoru będzie Ornette. Wszyscy wystawcy, którzy biorą udział w wydarzeniu przekazują swoje usługi i produkty na rzecz licytacji dla chorej Jagódki. Jagódka jest obecnie na OIOMIe w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim i walczy, żeby przeżyć. Mam nadzieję, że kaliszanie tłumnie przyjdą na to wydarzenie i będą się dobrze bawić.

To kolejna inicjatywa, której nadrzędnym celem jest pomoc malutkiej mieszkance powiatu kaliskiego, Jagódce Michalak, która cierpi na ciężką postać SMA i walczy o życie. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Bread of life oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

 

Sz. P.

Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza

Szanowny Panie Prezydencie

Dnia 4 kwietnia 2022 r. został powołany Instytut Kaliski, jako nowa formuła działalności młodzieżowej organizacji "Młodzi Kaliszanie". Zrzeszamy wielu wspaniałych kaliskich społeczników, którzy działają na rzecz rozwoju naszego miasta oraz na rzecz lokalnej społeczności. Chcielibyśmy jako Instytut Kaliski działać jak najskuteczniej na rzecz naszego miasta, tym samym łączyć poprzez różnego rodzaju inicjatywy różne grupy społeczne, organizacje pozarządowe oraz organizacje i partie polityczne. Uważamy, że Kalisz jest naszym wspólnym dobrem i tym chcemy się kierować w naszej działalności.

Liczymy na współpracę z Panem Prezydentem Urzędem Miasta Kalisza oraz liczymy na pomoc w zacji różnych działań na rzecz naszego miasta.

 

Z poważaniem Szymon Furman

Prezes Zarządu Instytutu Kaliskiego

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować