Społeczne

Wybory przedterminowe w gminie Żelazków. Jaka była frekwencja i kiedy poznamy wyniki?

2022-07-10 21:00:00 BK

10 lipca w Gminie Żelazków odbyły się przedterminowe wybory Wójta. Mieszkańcy oddawali swoje głosy na 7 kandydatów. Lokale wyborcze zostały zamknięty równo o godzinie 21:00. 

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Swój głos można było oddać już od godziny 7:00. Wyborcy głosowali w 8 obwodach wyborczych utworzonych na obszarze gminy. Uprawnionych do oddania głosu było ponad 7,5 tysiąca osób.

- Do Gminnej Komisji Wyborczej nie dotarła żadna informacja dotycząca incydentów podczas prowadzonych wyborów. Dokładnej frekwencji jeszcze nie znamy, bo dopiero zamknęły się lokale wyborcze, a nie odnotowywaliśmy frekwencji w ciągu dnia, bo nie ma takich wytycznych - mówi Anna Sar, Gminny Komisarz Wyborczy.

W wyborach przedterminowych nie jest badana frekwencja o godzinie 12 i 17 jak w przypadku wyborów standardowych. Według obserwacji i szacunków członków komisji wyborczych frekwencja mogła wynieść od 35 do 40 procent. Nie są to jednak oficjalne dane. Na te będzie trzeba jeszcze poczekać. 

Poczekać będzie trzeba również na wyniki wyborów.

- Mamy dwie małe komisje, które będą gotowe z wynikami może o godzinie 22 lub 23, ale mamy też większe komisje, które muszą dostarczyć karty i przeliczyć ich większą liczbę - mówi Gminny Komisarz Wyborczy. - Między pierwszą a ostatnią komisją może być kilka godzin różnicy.

Zarejestrowanych było dziewięć komitetów wyborczych. Swoje kandydatury na stanowisko Wójta zgłosiło 7 osób.

  1. CZARNECKI Włodzimierz Czesław, lat 50, zam. Biernatki,
  2. DUMAŃSKA Agnieszka, lat 51, zam. Góry Złotnickie,
  3. JAKUBOWSKI Adam Andrzej, lat 31, zam. Kolonia Skarszewek,
  4. KRASZKIEWICZ Michał Marek, lat 37, zam. Kolonia Kokanin,
  5. ŁUCZAK Alicja, lat 61, zam. Żelazków,
  6. MUSZYŃSKI Bogdan Jarosław, lat 66, zam. Skarszew,
  7. ORLICZ-BŁOŃSKI Zbigniew Michał, lat 38, zam. Góry Zborowskie.

Przypomnijmy, że przedterminowe wybory są pokłosiem uprawomocnieniem się wyroku Sądu Rejonowego w Kaliszu z 24 grudnia 2020 roku dotyczącego naruszenia nietykalności funkcjonariusza przez ówczesnego wójta Żelazkowa Sylwiusza J. podczas Marszu Równości w Kaliszu. Komisarz Wyborczy w Kaliszu zdecydował o wygaszeniu mandatu i usunięciu go ze stanowiska. Decyzja zapadła 12 kwietnia. Teraz gminą rządzi komisarz.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować