Polityka

Wybory 16 maja 2021 roku? Koalicja Obywatelska proponuje kompromis

2020-04-20 11:20:02 BK

W poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka przedstawił nową propozycję dotyczącą przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Bezpieczne wybory miałyby odbyć się 16 maja 2021 roku. Jednocześnie rozwiązanie to przedłuża obecną kadencję obecnego prezydenta RP z możliwością reelekcji. 

fot. FB - Borys Budka
fot. FB - Borys Budka

- Obecnie najważniejsze jest bezpieczeństwo ekonomiczne. Dziś władza pogrążona jest w kryzysie politycznym. Ważne dziś jest rozwiązanie tego kryzysu politycznego. To nie czas by władza zajmowała się wyborami. Nie czas na prowadzenie sporów politycznych. Dziś jest czas by zajmować się zdrowiem, życiem i bezpieczeństwem ekonomicznym Polaków - mówił przewodniczący PO Borys Budka. - Rozumiejąc to, że zdecydowana większość Polek i Polaków nie chce zajmować się wyborami proponujemy rozwiązanie kompromisowe. Proponujemy rozwiązanie, które pozwoli politykom skupić się na tym co najważniejsze i obniży temperaturę sporu politycznego.

To rozwiązanie to przeprowadzenie bezpiecznych wyborów 16 maja 2021 roku.

- Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 roku. Te bezpieczne wybory to wybory, w których bez zagrożenia życia i zdrowia każdy będzie mógł wziąć udział. Bezpieczne wybory to również mieszany sposób głosowania - przekazał szef PO.

Jak zapewnia, przez ten czas Państwowa Komisja Wyborcza przygotuje się zarówno na głosowanie tradycyjne jak i korespondencyjne. Może ono być też uzupełnione przez głosowanie internetowe, w przypadku kiedy będzie zapewnione bezpieczeństwo. 

- Państwowa Komisja Wyborcza musi zapewnić możliwość przeprowadzenia pełnej kampanii wyborczej. Wybory to nie samo głosowanie, ale również możliwość poznania kandydatów - mówi Borys Budka.

Jednocześnie rozwiązanie to przedłuża obecną kadencję obecnego prezydenta RP z możliwością reelekcji. Jak podkreśla lider PO, Konstytucja zapewnia ciągłość władzy i nie ma konieczności wprowadzania w niej zmian.

Borys Budka proponuje, by gdy stan epidemii trwa powyżej 30 dni, rząd ogłaszał z automatu stan klęski żywiołowej

- Dziś bez tego stanu może się okazać, że jeżeli polscy przedsiębiorcy, ale również podmioty zagraniczne, będą kierować roszczenia w stosunku do Skarbu Państwa, to niestety, ale polski budżet tego nie wytrzyma. Dlatego proponujemy jasne, czytelne rozwiązania wpisane do specustawy z 2002 roku - zaznaczył Budka.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować