Społeczne

Wsparcie w ramach samorządowego programu „Deszczówka” trafi do wielkopolskich gmin

2020-09-29 17:00:00 UMWW/Bartosz Zalas

Sejmik Województwa Wielkopolskiego 28 września podjął uchwałę rozstrzygającą nabór wniosków w ramach programu „Deszczówka”. Wsparcie mające na celu zachęcenie do realizacji inwestycji budowy instalacji retencjonowania wody opadowej w wysokości prawie 1,5 mln zł, trafi do 34 wielkopolskich jednostek samorządu terytorialnego.

fot. UMWW
fot. UMWW

Program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej służących celom kulturowym, edukacyjnym, zdrowotnym lub przeciwpożarowym na terenie województwa wielkopolskiego w celu nawadniania terenów zielonych pn. „Deszczówka” jest realizowany po raz pierwszy na terenie Województwa Wielkopolskiego i był skierowany do jednostek samorządów terytorialnych i jednostek im podległych. Samorządowy program opierał się na realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Celem programu jest promocja działań zapobiegających negatywnym skutkom suszy poprzez retencjonowanie i odpowiednie zagospodarowanie wody opadowej w celu nawadniania terenów zielonych na terenie województwa wielkopolskiego, oraz wykonywania systemów podziemnego lub naziemnego magazynowania wody opadowej wraz z instalacją umożliwiającą jej wykorzystanie.

Dzięki dotacji wiele obiektów użyteczności publicznej stanie się bardziej przyjaznym środowisku, a do tej pory bezpowrotnie tracone zasoby wodne będą mogły być należycie zagospodarowane. Dotacja w wysokości 70% wartości inwestycji daje szansę na realizację zadania nie ponosząc przy tym znacznych kosztów. Korzyści związane z oszczędzaniem wody i energii niezbędnej na jej rozprowadzenie z pewnością przyniosą wymierne korzyści w przyszłości i zachęcą do dalszych inwestycji w kierunku gromadzenia wody. - mówi Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W ramach przeprowadzonego naboru wnioski poddano ocenie formalnej i merytorycznej. Po ich wnikliwej analizie 34 zakwalifikowały się do uzyskania dofinansowania. Maksymalna kwota dofinansowania w ramach inwestycji wynosi nie więcej niż 50 tys. zł lub maksymalnie 70% udokumentowanych kosztów kwalifikowanych, ujętych we wniosku. Wsparcie obejmuje inwestycyjne polegające na zbudowaniu systemu magazynowania wody opadowej wraz z instalacją umożliwiającą jej zastosowanie tj. systemy rozprowadzające i nawadniające. Inwestycje mogą być realizowane na budynkach obiektów użyteczności publicznej w tym obiektów służących celom kulturowym, edukacyjnym, zdrowotnym lub przeciwpożarowym. W czasach gdy wszelkie zasoby wodne są bardzo cenne realizacja programu pozwoli na bardziej racjonalne ich wykorzystanie oraz promuje postawy sprzyjające środowisku wśród społeczności lokalnych.

Lista samorządów z dotacją w ramach programu Deszczówka 2020:

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ