Wspaniały koncert prapremierowych wykonań

2016-01-30 10:48:00 red.

Wręczeniem nagród i koncertem prapremierowych wykonań zakończyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na utwór do wiersza ks. Jana Twardowskiego. Koncert Finałowy odbył się wczoraj (29.01.) w Auli prof. Rubińskiego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Zdjęcia: FELA

Trzy nagrody główne i sześć wyróżnień wręczono wczoraj laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego podczas uroczystego Koncertu Finałowego. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody pieniężne i upominki, jednak największym uhonorowaniem dla młodych twórców była możliwość zaprezentowania swoich kompozycji i wysłuchania ich razem z publicznością. Nieczęsto bowiem przy tego rodzaju konkursach zdarza się taka okazja.

Poezja ks. Jana Twardowskiego była na tyle inspirująca, że do udziału w konkursie zgłosiło się 44 kompozytorów, którzy rywalizowali w trzech kategoriach: piosenka, utwór chóralny a cappella i utwór wokalno-instrumentalny na głos i orkiestrę smyczkową lub chór i orkiestrę smyczkową. Jury było zgodne w swoich werdyktach i nagrodziło:

W kategorii: piosenka
Główna nagroda:
Tytuł utworu: Czas niedokończony
Vlasta Traczyk z Warszawy

Wyróżnienie:
Tytuł utworu: * ( łodzie pełne chłodnych ogrodów)
Jakub Jung z Łodzi

Wyróżnienie:
Tytuł utworu: Taca
Adam Mikulski z Sulejówka

W kategorii utwór chóralny a cappella:

Główna nagroda:
Tytuł utworu: Głodny
Paweł Wysocki z Gdańska

Wyróżnienie:
Tytuł utworu: Jezu ufam Tobie
Sebastian Szymański z Sowlin

Wyróżnienie:
Tytuł utworu: Milczenie
Marta Kleszcz z Katowic

Kategoria utwór na głos lub głosy solowe i chór z orkiestrą:

Główna nagroda:
Tytuł utworu: Mesjasz
Jan Sanejko z Józefosławia

Wyróżnienie:
Tytuł utworu: Jeszcze
Kamil Kosecki z Piekoszowa

Wyróżnienie:
Tytuł utworu: Spowiedź
Marek Raczycki z Ostrowa Wielkopolskiego

Nagrody i wyróżnienia wręczali prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński oraz jurorzy i fundatorzy nagród.

Wszystkie prapremierowe kompozycje przygotowali i wykonali studenci i pracownicy Zakładu Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu: wokaliści i chóry, a w wybranych utworach artystom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Justyny Maj. Oto pełen skład wykonawców:

Anna Przybył – śpiew
Vlasta Traczyk – fortepian
Adam Michalak – śpiew
Eryk Szolc – śpiew, dyrygent
Karolina Stankiewicz – fortepian
Marcin Mańka – gitara
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Justyny Maj
Chór Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM
Alicja Maślanko- przygotowanie chóru
Studencki Chór Kameralny WPA UAM
Chór Kameralny WPA UAM

W drugiej części Koncertu Finałowego znów bohaterem była poezja ks. Twardowskiego, do którego tekstów muzykę w rytmie bossa novy i samby napisał znakomity wokalista rodem z Kalisza – Mieczysław Szcześniak. Zamierzenie artysty było proste: “podzielić się fascynacją twórczością poety Twardowskiego, przenosząc jego wiersze z serc do głów i na usta, żeby można było je śpiewać tańczyć, śmiać się i płakać niewymuszenie i po prostu – tak jak w jego wierszach”.
Południowoamerykańskie rytmy dodały lekkości i podkreśliły to, co ważne dla poety i kompozytora – ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności, zdystansowanej a niewymuszonej mądrości codziennej i zupełnie niecodziennej.

Licznie zgromadzona publiczność przyjęła występ Mieczysława Szcześniaka gorącą owacją na stojąco. Artyście towarzyszyli znakomici muzycy:
Paulinho Garcia (Brazylia) – gitara, śpiew,
Thomas Celis Sanchez – instrumenty perkusyjne,
Marcin Pospieszalski – gitara basowa,
Krzysztof Herdzin – fortepian,
muzycy Kaliskiej Filharmonii pod dyrekcją Justyny Maj

Współorganizatorami konkursu było Miasto Kalisz i Filharmonia Kaliska. Patronat honorowy oraz mecenat nad konkursem objęli: Grzegorz Sapiński, Prezydent Miasta Kalisza oraz prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Inicjatorami tego niezwykłego muzycznego wydarzenia są wykładowcy Zakładu Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM – mgr Mieczysław Szcześniak i dr Beata Michalak, którzy wspólnie poprowadzili cały Koncert Finałowy.

Bohaterem następnej edycji kaliskiego Konkursu będzie Adam Asnyk, którego poezja ma zainspirować młodych muzycznych twórców, którzy znów zechcą zmierzyć się z trudną materią kompozytorską.

Zdjęcia: FELA

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ