Społeczne

WSK w Kaliszu ma nowego prezesa. Jaki będzie dalszy los zakładu?

2024-07-11 12:56:18 BK

Od 11 lipca br., nowym prezesem Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Kaliszu jest Krzysztof Nosal, były Starosta Kaliski. Jak zaznacza, sytuacja finansowa w spółce jest bardzo trudna i jest sporo pracy.

Krzysztof Nosal / fot. Błażej Krawczyk
Krzysztof Nosal / fot. Błażej Krawczyk

Od 2021 roku Prezesem Zarządu spółki WSK PZL-Kalisz S.A. był Jacek Jankowski. 20 czerwca 2024 roku, w związku z upływem kadencji Zarządu, WSK ogłosiło postępowanie kwalifikacyjne na to stanowisko. Od 11 lipca funkcję Prezesa pełni Krzysztof Nosal, wieloletni Starosta Kaliski.

– Upłynęła kadencja dotychczasowego prezesa Zarządu i Rada Nadzorcza akceptowała moją kandydaturę. Sytuacja w finansowa w spółce jest bardzo trudna. Czeka nas ogrom pracy ale jest we mnie wiele optymizmu i jestem pewien, że spółkę uda się wprowadzić do grona firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mamy pomysł by stworzyć holding wielkopolski, produkcja  byłaby prowadzona w Poznaniu i Kaliszu. Aktualnie przed nami  czas starania się o środki, czas rozmów i przekonywania do koncepcji właściciela. Przypomnę, że w 86 proc. jest nim PGZ jako spółka akcyjna, niewiele ponad 8 proc. udziału ma załoga - wyjaśnia Krzysztof Nosal. - Po oponowaniu sytuacji przystąpimy do działań prowadzących do rozwoju firmy. Są niepowtarzalne szanse pozyskania ogromnych zamówień, pieniędzy z budżetu państwa. Koreańczycy nie są w stanie sami wyprodukować wszystkiego co u nich zamówiliśmy. Stąd kaliskie WSK może produkować elementy do czołgu K-2. Ponadto przypomnę, że jest jedynym producentem różnych wersji silników tłokowych rodziny ASz-62IR. W zakresie produkcji lotniczej współpracuje z najważniejszymi producentami światowymi. Czeka nas ogrom wyzwań ale im sprostamy.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2024 roku Poseł PSL Andrzej Grzyb oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski zwrócili uwagę na trudną sytuację i konieczne wsparcie ze strony państwa dla Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego mieszczącej się przy ulicy Częstochowskiej w Kaliszu.

Poseł PSL Andrzej Grzyb oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski spotkali się z kierownictwem Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego mieszczącej się przy ulicy Częstochowskiej w Kalisz, by poznać sytuację zakładu.

- Jest to zakład, który ma perspektywę związaną z rozwojem nowej produkcji zbrojeniowej w Polsce. Jest potrzeba wsparcia WSK, nie pod względem merytorycznym, ale finansowym, aby procesy przygotowań do nowej produkcji zostały spełnione. WSK należy do PGZ ale też Ministerstwa Aktywów Państwowych, które ją nadzoruje. Widzimy tu duże możliwości rozwojowe, ale bez solidnego wsparcia ze strony właściciela te zmiany nie będą przebiegać zbyt szybko. Trend modernizacyjny trwa i można połączyć produkcję cywilną silników a z drugiej strony wdrożenie produkcji na rzecz programów obronności - mówił poseł Andrzej Grzyb. 

Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/trudna-sytuacja-wsk-w-kaliszu-andrzej-grzyb-wsk-zasluguje-na-powrot-na-mape-przemyslowa,66551

Zakład zatrudnia blisko 500 pracowników. Jest przedsiębiorstwem polskiego przemysłu lotniczego od 1952 roku. Jest jedynym producentem różnych wersji silników tłokowych rodziny ASz-62IR. W zakresie produkcji lotniczej współpracuje z najważniejszymi producentami światowymi. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować