Społeczne

Wróci nauka zdalna, obniżone limity w restauracjach, hotelach, kinach. Będą kolejne obostrzenia na święta!

2021-12-07 13:30:00 red.

Minister zdrowia ogłosił we wtorek podczas konferencji prasowej kolejne zaostrzenia epidemiczne w związku ze świętami i nowym wariantem koronawirusa.

- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron - mówił minister zdrowia. - Scenariusz w który mamy tak wysoką liczbę zakażeń z dodatkowo pojawiającą się mutacją omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań.

Zgodnie z projektem ustawy opracowywanym przez rząd, pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika okazania wyniku testu pod kątem koronawirusa. Każdy pracownik ma mieć dostęp do darmowego testu na COVID-19.

Drugim elementem będą obowiązkowe szczepienia od 1 marca dla wybranych grup pracowniczych - medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Rząd podjął decyzję o zaostrzeniu restrykcji pandemicznych.  Od 15 grudnia obniżone zostaną limity w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. Od 15 grudnia zamknięte zostaną kluby, dyskoteki i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie mogło przebywać do 100 klientów, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Wraca nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia.

Wprowadzone zostają obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem. Od 15 grudnia wprowadzony zostaje limit 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym.

Od 15 grudnia wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.

Dziś resort zdrowia poinformował o 19 336 nowych zakażeniach i 504 zgonach. 

Najważniejsze zmiany – nowe limity osób, zamknięte dyskoteki i nauka zdalna

Nowe limity osób

Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:

  • transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
  • restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)

Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Nauka zdalna

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
  • Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Obowiązkowe testy na koronawirusa

Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować