Województwo wspiera pszczelarzy

2019-04-18 13:56:00 red

Samorząd województwa kontynuuje programy wspierające wielkopolskich pszczelarzy. Chodzi o dwa programy rozpoczęte w ubiegłym roku: dotację na zakup węzy pszczelej, czyli szablonów z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego oraz zakup drzew miododajnych. Łączna kwota w budżecie województwa zarezerwowana na te programy to blisko 3 miliony złotych.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił otwarty konkurs ofert z zakresu działalności w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego pn. „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”.

- Jest to już druga edycja tego programu. Pierwsza z ogromnym powodzeniem została przeprowadzona rok temu. Jako władze województwa po raz kolejny podejmujemy niezależne działania wspierające wielkopolskich pszczelarzy. Przekazujemy kwotę 2 milionów złotych na zakup węzy pszczelej na terenie naszego województwa. To bardzo wymierne wsparcie, na które bardzo czekają pszczelarze – powiedział Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wsparcie w wysokości 2 milionów złotych pozwoli na sukcesywną wymianę węzy pszczelej w ponad 111 tysiącach uli, co stanowi około 50 % węzy na terenie Wielkopolski.

Warto zauważyć, że podczas I edycji programu również przeznaczono na jego realizację 2 mln złotych i wymieniono około 50 % węzy. To oznacza, że po zakończeniu tegorocznej edycji wszystkie wielkopolskie ule będą miały nową węze.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest pierwszym wojewódzkim samorządem w Polsce, który zaczął realizować taki program. Wzór z naszego regionu chcą brać inne województwa m.in. zachodniopomorskie, które zamierza taki program wdrożyć u siebie.

Termin składania ofert wyznaczony jest do 15 maja 2019 roku.

To jednak nie jedyne wsparcie dla pszczelarzy, które płynie z budżetu województwa. Samorządowa pomoc dla pszczół i pszczelarzy zaczęła się w ubiegłym roku od absolutnie nowatorskiego pomysłu dofinansowania zakupu miododajnych sadzonek drzew. Dzięki temu w Wielkopolsce przybyło ponad 24,5 tysiąca nowych drzew.
W tym roku Samorząd Województwa chce kontynuować ten program i ponownie sfinansuje zakup sadzonek drzew miododajnych i przeznaczy na to prawie milion złotych.

Konkurs został już rozstrzygnięty i wszystkie samorządy, które złożyły wnioski o dofinansowanie, otrzymają dotacje na zakup sadzonek drzew miododajnych. W sumie wsparcie na zakup sadzonek drzew miododajnych otrzymają 64 podmioty co pozwoli na zasadzenie kolejnych kilkunastu tysięcy drzew.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ