Społeczne

Władysław Kosiniak-Kamysz w Kaliszu: „ Jesteśmy za rozwojem kolei, ale nie takiej, która niszczy ludziom życie”. [Wideo]

2022-11-23 15:00:00 MW

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, wytyczenie tras szybkiej kolei i ich skutki był tematem konferencji prasowej prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza w Kaliszu. Przewodniczący ludowców zadeklarował, że gdy dzisiejsza opozycja dojdzie do władzy projekt zostanie zmodyfikowany - Jeżeli będziemy mieli wpływ po wyborach na to co będzie się działo w Polsce to linia kolejowa nie będzie niszczyła ludziom życia, tylko będzie im je ułatwiała, a błędnie wytyczone trasy zostaną po prostu zmienione – deklaruje, dodając że pieniądze z projektu Kolei Dużych Prędkości powinny zostać przekazane na modernizację już istniejącego zaplecza kolejowego m.in. Kolei Wielkopolskich.

fot. MW
fot. MW

Temat przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez Kalisz jest szeroko omawiany przez wszystkie środowiska ponieważ, ten projekt spowoduje rewolucję w funkcjonowaniu miasta. Wielu mieszkańców, szczególnie tych terenów przez może przejść KDP protestuje - Nie przypadkowo jesteśmy na ul. Polnej. Mieszkańcy tej ulicy są przeciwko temu, żeby wyburzać ich budynki i trudno się temu dziwić – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski – Jesteśmy przeciwko temu, żeby burzyć ludziom życie – żeby burzyć dom , przesiedlać ich, żeby w taki sposób prowadzić inwestycję, żeby miała wpływ na życie mieszkańców tych regionów – dodaje.

Do sprawy odniósł się przebywający w południowej Wielkopolsce lider ludowców - Solidaryzujemy się z tymi, którzy martwią się o swój los i swoje domostwa – mówi prezes PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz – Jesteśmy za rozwojem infrastruktury. Jako samorządowcy i parlamentarzyści przyczyniliśmy się do rozwoju infrastrukturalnego Wielkopolski. Jesteśmy za rozwojem kolei, ale nie takiej, która niszczy ludziom życie, a ta niszczy ludziom życie, dzieli miejscowości na pół, niszczy wspólnoty lokalne – dodaje.

Kosiniak-Kamysz twierdzi, że rząd powinien przekierować środki deklarowane na tworzenie KDP na koleje regionalne tj. Koleje Wielkopolskie oraz na modernizację istniejących już trakcji kolejowych – Jeśli rząd chce rozwijać kolej to niech modernizuje te linie, które są. Niech wybuduje linie, które ułatwiają ludziom dojazd do pracy. Niech wybuduje obwodnicę Kalisza, która jest od lat potrzebna. My tę obwodnicę popieramy, my tę obwodnicę gwarantujemy, ale rządzący muszą odejść od tej polityki centralizacji państwa Polskiego i megalomanii, która im towarzyszy – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, który dodaje że projekt CPK dzieli Polskę i niszy wspólnotę lokalną oraz życie wielu mieszkańców.

Podczas spotkania był obecny wójt gminy Godziesze Wielkie, przez którą to gminę również ma przechodzić KDP - 120 lat temu do Kalisza dotarła kolej warszawsko-kaliska i była to w dobrym tego słowa znaczeniu rewolucja dla miasta i okolicy. Po 120 latach, przynajmniej w mojej gminie, jest to też rewolucja, ale rewolucja w najgorszym tego słowa znaczeniu – mówi Józef Podłużny wójt gminy Godziesze Wielkie – Czasem mam wrażenie, że złośliwy chochlik, bo na nikogo rozsądnego nie mogę wskazać, na desce kreślarskiej kazał nanosić 3 wariant tej linii centralnie przez wieś. To dramat dla tych ludzi – dodaje.

Jak podkreśla wójt Podłużny w takich miejscowościach jak Żydów czy Stobno Siódme inwestycja spowoduje wysiedlenia i wyburzenia, co nie tylko zniszczy powiązania międzyludzkie, ale też gospodarcze - Ja nie wiem jak pójść do wsi Stobno Siódme i ludziom wytłumaczyć, że 40 lat temu wybrali sobie złe miejsce do życia ponieważ to wszystko jest do wyburzenia – mówi załamany wójt - Apeluję o to, żeby wróciło myślenie, bo na to nigdy nie jest za późno – dodaje.

- Nie ma wsparcia ze strony, żadnego środowiska opozycyjnego dla takiego sposobu prowadzenia inwestycji nieprzemyślanej i postawionej na głowie. Jesteśmy za rozwojem kolei w Polsce, ale takiej która nie niszczy ludziom życia, ale takiej która ułatwia życie – deklaruje Władysław Kosiniak-Kamysz - Jeżeli będziemy mieli wpływ po wyborach na to co będzie się działo w Polsce to linia kolejowa nie będzie niszczyła ludziom życia, tylko będzie im je ułatwiała, a błędnie wytyczone trasy zostaną po prostu zmienione – dodaje.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować