Kultura

Wiolonczelowy czar - koncert symfoniczny w Filharmonii Kaliskiej

2022-09-15 14:00:00 red. za Filharmonia Kaliska

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

23 września w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej odbędzie się koncert symfoniczny - Wiolonczelowy czar. 

fot. Arek Szymański
fot. Arek Szymański

 KUP BILET

 
23 września 2022 r.
godz. 19:30
 
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
 
 
Bartłomiej Fromm –   wiolonczela
 
Paweł Kos-Nowicki  – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
 
Witold Paprocki – prowadzenie
 

Wojciech Kilar - Orawa 

Robert Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

Ludwig van Beethoven - II symfonia D-dur op. 36

Bartłomiej Fromm

Urodził się w 1993 roku w Bydgoszczy w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 5 lat, pobierając lekcje wiolonczeli u koncertmistrza Filharmonii Pomorskiej. W tym czasie zaczął występować przed publicznością, a w 15 roku życia miał już swoich pierwszych uczniów.

Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów Marcina Zdunika. Studiował również w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie został nagrodzony stypendium dla wyróżniających się studentów. Pobierał lekcje w ramach kursów mistrzowskich i letnich festiwali u Arto Norasa, Markusa Möllenbecka, Kazimierza Michalika, Tomasza Strahla i Bartosza Koziaka.
 
Jeszcze w trakcie studiów prowadził klasę wiolonczeli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. Koncertował w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji i Hiszpanii. W 2019 roku wystąpił w Narodowym Konserwatorium w Paryżu. W 2021 roku jako solista grał z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Rubena Silvy.
 
Wśród artystów, z którymi występował na scenie, znajdują się m.in. takie osobistości, jak: Eva León, Tomoki Akiyama, Aleksandra Świgut, Johanna Röhrig czy Piotr Nowak. Pomimo młodego wieku, może pochwalić się rozległym repertuarem, azawierającym m.in. 11 koncertów wiolonczelowych.
 
Do najnowszych osiągnięć artysty należy otrzymane w 2021 roku wyróżnienie na Primuz International Strings Competition w Łodzi oraz wyróżnienie na Bach Solo Competition w Poznaniu. Obecnie jest również w gronie finalistów Starker Foundation Competition.
 
Swój warsztat w zakresie kameralistyki doskonalił na International Mendelssohn Festival Summer School w Hamburgu. Jako kameralista przyczynił się do powstania dwóch nagrań płytowych, dwukrotnie uczestniczył także w tournée po Europie z Mozart Chamber Orchestra. Od listopada 2021 roku pełni funkcję zastępcy koncertmistrza wiolonczel w Filharmonii Kaliskiej, wcześniej pełnił obowiązki koncertmistrza wiolonczel w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. 
 

Paweł Kos-Nowicki 

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. B. Madeya. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i J. Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych.
 
Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Academia i Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz zespołami muzyki dawnej: Warsaw Harmony i Altberg Ensemble.
 
W latach 2000-2010 był szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 r. z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata. Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia, m.in.: Czterech pór roku z K. Dudą, oratorium Mesjasz G. F. Handla z E. Kirkby i M. Chancem, Koncertu fortepianowego Es-dur op. 42 F. Riesa i in. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: P. Mossa, R. Twardowskiego, A. Williamsa, J. Dawe’a.
Współpracuje z wieloma znakomitymi solistami, m.in.: E. Kirkby, E. Connell, M. Tschopp, M. Chancem, L. Armellini, J. Kuszlikiem, E. Wolaninem, M. Boberską, P. Kusiewiczem, R. Gierlachem, W. Gierlachem, P. Kowalskim, J. Moskowicz.
 
Jest członkiem Społecznej Rady Kultury II i III kadencji działającej przy prezydencie Warszawy. 
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować