Społeczne

Wigilia dla obywateli Ukrainy w Kaliszu. 80 osób wspólnie zasiadło do stołów [zdjęcia, wideo]

2023-01-06 20:30:00 red.

6 stycznia to Wigilia Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym. Dziś duża społeczność ukraińska w Kaliszu, która schroniła się tu przed wojną, zasiadła do tradycyjnej wieczerzy. W siedzibie Fundacji CHOPS odbyła się tym razem Wigilia dla obywateli Ukrainy. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

24 grudnia w Hali OSRiR kaliszanie a także obywatele Ukrainy mogli zasiąść do stołów podczas wielkiej wigilii. Wzięło w niej udział 300 osób. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/potrawy-prezenty-i-wspolne-koledowanie-setki-kaliszan-na-wspolnej-wigilii-w-hali-osrir-zdjecia-wideo,60137

6 stycznia swoją Wigilię obchodzą obywatele Ukrainy. Tego dnia w siedzibie Fundacji CHOPS w Kaliszu przygotowana została wspólna wieczerza. Wzięło w niej udział 80 osób - zarówno dorośli jak i dzieci oraz młodzież. Atmosfera była prawdziwie rodzinna i świąteczna.

Nie zabrakło ukraińskich potraw wigilijnych oraz świątecznych piosenek. Gości powitał Roman Żarnecki, prezes Fundacji CHOPS. W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele Lions Club Calisia - Stowarzyszenie Lions Club Calisia w momencie rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę niemalże natychmiast zaczęło działać. W ciągu trzech dni sympatycy i członkowie klubu w dobrowolnej zbiórce zebrali 18 tys. zł. Praca stowarzyszenia nie kończy się na pozyskaniu potrzebnych artykułów, ale też szuka kanałów transportu i pilnuje, aby wszystko dotarło w odpowiednie miejsce.

- Witam Was, cieszę się, że jesteście. Fundacja CHOPS jest dla Was domem, wsparciem, wszystkim tym czego Wam brakuje - mówił prezes Fundacji CHOPS Roman Żarnecki. 

- Okazuje się, że Wigilia i święta inaczej przebiegają na Ukrainie. Dziś są kolędy, posiłek życzenia. Była dyskusja co do potraw. Ukraina jest większym powierzchniowo krajem niż Polska i każdy rejon ma inne tradycje. Pojawią się pierogi z ziemniakami i cebulą, ryba i każdy przynosi coś ze swojego regionu - mówi Roman Żarnecki.

Przygotowanych zostało miejsc na 120 osób. Przyszło sporo obywateli Ukrainy, związanych z Fundacją CHOPS, korzystający z jej pomocy i wsparcia. To była dobra okazja do integracji. 

Wigilia w Kościele prawosławnym jest podobna do rzymskokatolickiej. Jest wieczerza postna, złożona z 12 potraw, wolne miejsce przy stole, jest siano pod obrusem, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. W prawosławnym jadłospisie wigilijnym dominować będą dania rybne, kapusta z grzybami, barszcz z uszkami i słodka kutia. Potrawy powinny być nie tylko bezmięsne, ale też bez nabiału. Zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinny znaleźć się chleb – symbol pożywienia, czosnek – symbol zdrowia, sól – symbol obfitości, miód- słodyczy (powodzenia) oraz potrawy postne.

W tradycji ukraińskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia określany jest jako „Swiatweczir” (Святвечір), „Bahatweczir” (Багатвечір), „Bahata Kutia” (Багата Кутя) bądź „Wilija” (Вілія).

W czwartek, 7 stycznia wierni rozpoczną świętowanie Bożego Narodzenia, które w prawosławiu trwa 3 dni. W taki sposób podkreślany jest udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia człowieka.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować