Wieża pełna naczyń

2010-11-22 23:36:57 [mz]

- Naczynie to motyw przewodni mojej twórczości - mówi Grażyna Płocica, autorka wystawy „Zamknąć w naczyniu świat”. Ekspozycję od kilku dni prezentuje kaliska galeria Wieża Ciśnień.

mz/calisia.pl
mz/calisia.pl
Grażyna Płocica, profesor Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu, tworzy ceramikę artystyczną już ponad trzydzieści lat. Symbolem ceramiki jest dla niej naczynie. - Nie interesuje mnie naczynie stricte funkcjonalne - mówiła podczas wernisażu w piątek, 19 listopada. - Nawet jeżeli są jakieś ślady funkcjonalności, to zwykle uciekam w dekoracyjne historie lub symboliczne, związane ze znaczeniem życia. Prezentowany w Kaliszu zbiór to tylko fragment bogatego dorobku artystki. - Pokazuję tutaj naczynia malutkie, drobniejsze, chociaż ostatnio jestem w fazie naczyń bardzo wysokich - mówiła Grażyna Płocica. Na kaliską wystawę składają się także formy, które stanowią punkt wyjścia dla naczynia. - Mam skłonności do malarskich, graficznych rozwiązań - dodała. - Lubię kolor i eksperymenty ze szkliwami.
Artystka upodobała sobie glinę, które jej zdaniem stanowi tworzywo doskonałe. - Jego możliwości są wręcz nieograniczone - mówiła . - W każdym stanie wilgotności glina daje się wspaniale modelować. Każdy stan tej materii daje odmienne efekty. Najczęściej słucha się gliny, prowadzi się z nią rozmowę. To jest najcenniejsze.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ