Zdrowie

Wielkopolskie szpitale otrzymały wsparcie z unijnych funduszy na zakup aparatury medycznej i diagnostycznej

2023-02-04 10:00:00 UMWW

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał umowy z dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu oraz prezesem Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu na dofinansowanie w ramach wspierania kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w łącznej kwocie ponad 7 mln zł.

UMWW
UMWW

- Przekazywane środki pochodzą z nadzwyczajnej pomocy pocovidowej Unii Europejskiej o nazwie REACT-EU. Jest to specjalny, wydzielony instrument pomocowy UE, który został dołożony do środków finansowych, z których korzystaliśmy w ramach okresu budżetowego 2014-2020. Musimy nadrobić zaległości wynikające z intensywnej eksploatacji kadry, sprzętu, przestrzeni szpitalnych. Cieszę się, że Wielkopolska też jest beneficjentem środków finansowych z REACT-EU i że szpitale skutecznie o nie aplikują - mówi Marszałek Marek Woźniak.

Walka z pandemią COVID-19 wskazała na potrzebę doposażenia w nową aparaturę medyczną oddziałów szpitalnych i pracowni diagnostycznych. Dzięki dofinansowaniu kwotą ponad 6,7 mln zł Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu zakupi m.in.: defibrylatory, echokardiograf, elektrokardiografy, ultrasonografy, aparat RTG, serwer z oprogramowaniem klinicznym do opisu badań TK, aparaty do wysokoprzepływowej tlenoterapii, kardiomonitory i inkubatory hybrydowe. Zakup nowego sprzętu pozwoli na zwiększenie dostępności usług i świadczeń medycznych w warunkach ograniczeń wywołanych pandemią.

- Bardzo zależy nam na pozyskiwaniu środków zewnętrznych. WRPO 2014+ bardzo pomaga szpitalowi w pozyskiwaniu sprzętu o znacznej wartości. Zostanie  on dedykowany w głównej mierze leczeniu pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, układu kostno-stawowego czy układu oddechowego. Trafi on także na ginekologię i położnictwo. Podejmujemy działania w zakresie postępowań przetargowych, aby jak najszybciej ten sprzęt kupić - podkreśla Radosław Kołaciński, dyrektor WSZ w Kaliszu.

Również Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu znalazł się na liście placówek objętych wsparciem na zakup stacji diagnostycznych dla poprawy dostępu do usług zdrowotnych i przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Wartość dofinansowania do zakupu sprzętu medycznego wynosi prawie 0,5 mln zł.

- Dofinansowanie, które uzyskaliśmy, przeznaczone zostanie na zakup nowoczesnych stacji diagnostycznych służących do obrazowania e-radiologicznego pacjentów. Nowość tego rozwiązania polega na tym, że zestawy mogą pracować jednoczasowo, odczytując zdjęcia, które są wykonywane na różnych urządzeniach. Zarówno mammografia, tomosynteza, rezonans magnetyczny, które służą do tego, aby ustalić odpowiednią diagnozę, mogą być wykonywane w tym samym czasie. Sprzęt pozwala także na wykonywanie symulacji ze zdjęć przesłanych z innych ośrodków, co w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego i oczekiwania na diagnozę jest niezwykle istotne. W przypadku chorób nowotworowych ten czas ma olbrzymie znaczenie - wyjaśnia Dariusz Godlewski, prezes OPEN.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować