Kultura

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dofinansuje renowację ołtarza św. Franciszka z Asyżu

2022-08-17 17:30:00 UM Kalisz

Klasztor Ojców Franciszkanów w Kaliszu otrzymał dotację Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prace przy ołtarzu bocznym pw. św. Franciszka z Asyżu w kościele św. Stanisława BM. Dofinansowanie WWKZ wyniesie 70.000 złotych. Rozpoczęte w ubiegłym roku zadanie zasila finansowo również Miasto Kalisz.

fot. Magdalena Bartnik
fot. Magdalena Bartnik

Prace konserwatorskie ołtarza rozpoczęły się w 2021 roku i związane były z renowacją dwóch znajdujących się na nim obrazów: św. Franciszka z Asyżu oraz MB Częstochowskiej. Samorząd Kalisza udzielił wówczas wsparcia w wys. 30.737 zł.

W  bieżącym roku, Rada Miasta Kalisza przyznała Klasztorowi OO. Franciszkanów 118.000 złotych. A w zakresie planowanych prac znajdują się m.in.: oczyszczenie ołtarza z zabrudzeń powierzchniowych, usunięcie przemalowań z partii polichromii - złoceń i srebrzeń, dezynfekcja wątku ceglanego i zaprawy, utrwalenie warstwy polichromii w miejscach niespójnych z podłożem, wzmocnienie struktury tynków i zapraw oraz sklejenie rozwarstwień i odspojeń, mechaniczne usunięcie gipsowych i cementowych kitów różnych od oryginału, założenie kitów wapienno-piaskowych w miejscach ubytków zaprawy i tynków, położenie warstwy wykończeniowej, wykonanie rekonstrukcji złoceń i srebrzeń z użyciem płatków złota i srebra zgodnie z techniką oryginału, wykonanie prób retuszy suchymi pigmentami i farbami żywicznymi w celu rekonstrukcji kolorystycznej ołtarza.

O decyzji w sprawie przyznania środków Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków powiadomił Radę Miasta Kalisza, a obowiązek wymiany informacji między udzielającymi dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, wynika z przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Artykuł 82 ust. 1 ustawy wskazuje, że łączna kwota dotacji udzielonych przez poszczególne podmioty (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewódzki konserwator zabytków, a także organy stanowiące gminy, powiatu lub samorządu województwa) nie może przekroczyć 100% koniecznych nakładów. Stąd, udzielający dofinansowania  mają obowiązek prowadzenia wykazu przyznanych dotacji oraz wzajemnego informowania się o zakresie i wysokości przyznanego wsparcia.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować