Biznes
Wielkie podsumowanie pierwszej edycji programu „Moja pierwsza firma”
W Komoda Club Residence we wtorek 23 maja odbyła się uroczysta gala podsumowująca pierwszą edycję programu „Moja pierwsza firma” organizowanego przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu przy współudziale Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu oraz wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
- To pierwsza edycja autorskiego projektu Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu dla młodzieży. Inspiracją dla powstania tego projektu były ostatnie lata spędzone z młodzieżą w szkołach na zajęciach związanych z doradztwem kariery, gdzie otrzymywaliśmy sygnały, że większość z nich chce po ukończeniu szkoły otworzyć własny biznes. Jednak z drugiej strony otrzymywaliśmy także sygnały, że nie posiadają praktycznej wiedzy i doświadczenia jak to zrobić – mówi dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu Magdalena Sekura-Nowicka - inicjatorka Projektu.
Projektem pilotażowo zostało objętych 36 uczniów ze szkół ponadpodstawowych branżowych i technicznych funkcjonujących na terenie działania CWRKDiZ – Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie, Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krotoszynie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu.
– Zależało nam na tym, aby w projekcie wzięli udział uczniowie, którzy już w danych zawodach pojęli decyzję o kształceniu i dużym prawdopodobieństwem jest to, że będą chcieli w wyuczonym zawodzie stworzyć swoje małe biznesy – mówi Magdalena Sekura-Nowicka.
Młodzież została podzielona na trzy grupy po 12 osób.
– Cały projekt trwał pół roku, w tym czasie spotkaliśmy się sześć razy. W każdym miesiącu realizowaliśmy jeden moduł tematyczny – od pomysłu na firmę, poprzez zakres marketingowy i szukanie dofinansowania, aż po stworzone biznesplanu – tłumaczy dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu – Młodzież miała na początku problem, aby się otworzyć, ale z każdym spotkaniem ich pewność siebie zdecydowanie wzrastała i z każdą dawką wiedzy i praktyki coraz lepiej wyglądały ich projekty. Każdy z projektów jest bardzo ciekawy – dodaje.
Przed wręczeniem nagród dla uczestników projektu odbyła się debata pt. „Zmieniajmy świat razem”, podczas której doświadczeni przedsiębiorcy odpowiadali na pytania młodzieży, ale też wysłuchiwali ich rad i doświadczeń na temat podejścia do pracy i biznesu.
Z każdej grupy Komisja wybrała najciekawsze pomysły na biznes oraz ich opracowanie i postanowiła nagrodzić voucherami po 500 zł.
Z pierwszej grupy wygrał Gabriel Gałka, który postanowił stworzyć Restaurację "Morze i Ogień" z kuchnią śródziemnomorską.
W drugiej grupie najlepszym okazał się Wojciech Skorupa - z Zespołu Szkół Gastronomicznych Janka Bytnara w Kaliszu z pomysłem na sklep ze zdrowa żywnością.
W trzeciej grupie wygrała Julia Szczepańska - z Zespołu Szkół Usługowo Gospodarczych w Pleszewie - za pomysł na Salon Fryzjerski "Good Look".
Dodatkowo przyznano wyróżnienia, w ramach których młodzież została zaproszona na jeden dzień do wybranych firm, aby doświadczyć ich funkcjonowania w rzeczywistości:
-
Tomasz Guźniczak Biuro Podróży „Wędrownik” Sp. z o.o., będzie gościć w swojej firmie Zuzannę Paprzycką - właścicielkę firmy „ ŻYCIE W BAJCE” reprezentującą zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu
-
Dominik Sadowski z Zakładu Doskonalenia Zawodowego, będzie gościł Jagodę Grad – właścicielka firmy „SCHOOLMATE” reprezentująca Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
-
Marzena Bąkowska z Arboretum Trojanów Prywatna kolekcja botaniczna roślin użytecznych ugości Wiktorię Kuźmę – właścicielkę firmy „ZIELONA OTULINA” reprezentującą Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie
-
Danuta Jędrak Rehabilitacja i Rekreacja u której zagości Julia Wysocka – właścicielka firmy „CENTRUM REHABILITACJI I MASAŻU”. Julia reprezentuje Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
-
Paweł Śledziński Perfectone Software Sp. z o.o., który chętnie wprowadzi do swojej firmy Oskara Ziezio twórcę firmy „MAKEAPP”. Oskar reprezentuje Zespół Szkół Techniczno - Elektronicznych w Kaliszu
Młodzież uczestnicząca w programie była bardzo zadowolona z efektów spotkań z przedsiębiorcami. Z ich relacji wynika, że zdobyte podczas programu doświadczenia przełożą się na przyszłe założenie przez nich firmy.
Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu planuje organizację kolejnych edycji tego Projektu.
W ramach projektu młodzież uczyła się metod badania rynku, rozpoznawania potrzeb klienta, obsługi programów graficznych i innych praktycznych umeijętności.
Wśród wykładowców byli:
Ewa Tomczak : moderator design thinking
- generator pomysłów na biznes,kanały dystrybucji, grupa docelowa, polityka cenowa Twojej firmy, skuteczny marketing
Lidia Secler : dyrektor RIG
- Finanse firmy ( najważniejsze zagadnienia finansowe, rodzaje prowadzonej działalności)
Kamila Orzechowska : pracownik CWRKDiZ Kalisz
- źródła finansowanie ( skąd pozyskać środki na otwarcie i prowadzenie firmy)
Marta Wojciechowska : pracownik CWRKDiZ Kalisz
- canva ( narzędzia promocji i reklamy)
Agnieszka Wojciechowska : pracownik CWRKDiZ Kalisz
- Twoje zasoby i możliwości ( lepiej zrozumieć siebie, mocne i słabe strony, typy osobowości a założenie biznesu)
- obsługa klientów ( rozmowy biznesowe, typy osobowości, temperamenty, klient korporacyjny i indywidualny)
- koordynator projektu
Do projektu zaproszeni zostali również przedsiębiorcy, aby podzielić się wiedzą o swoim biznesie. Jeden z modułów "Buduj Firmę od razu jako markę" poprowadziła Elżbieta Magnuszewska - współwłaścicielka portalu Calisia.pl i Agencja.Calisia.pl
Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl