Werter będzie cierpiał w pubie

2011-02-21 01:10:33 [mz]

Nowoczesna adaptacja klasyki romantyzmu - w pubie. Spektakl "Cierpienia młodego Wertera" przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przed dużą publicznością. Miejsca użyczy pub Beka.

fot.Katarzyna Galant-Kowalska
fot.Katarzyna Galant-Kowalska
Powieść Goethego to podstawa epoki romantyzmu. Od lat obecny w kanonie lektur szkolnych, przez kolejne roczniki młodych ludzi traktowany jako archaiczny, odległy tekst. Przygotowana własnym sumptem adaptacja kaliskich licealistów łamie ten stereotyp. Werter to młody, wrażliwy chłopak. Lottę poznaje na imprezie, a ze swoim przyjacielem Wilhelmem koresponduje na portalu społecznościowym. Twórcy kaliskiej adaptacji wykorzystali bliskie im środki techniki, by jak najlepiej oddać emocje głównego bohatera.
- Monologi postaci zostały wcześniej nagrane, a podczas przedstawienia widzowie słyszeli je z głośników - wyjaśnia Katarzyna Galant-Kowalska, polonistka z ZSP2 i autorka scenariusza adaptacji. - W ten sposób uzyskano efekt „podsłuchiwania” myśli, które synchronicznie wpisywane były do bramki edytorskiej na portalu społecznościowym. Wybrane wspomnienia Wertera przekazywane Wilhelmowi łączą się w sekwencje filmowe wyświetlane na ekranie znajdującym się ponad sceną.
Werter przygnieciony intensywnym i nagłym uczuciem, dąży do samozagłady. - Pierwowzór strzela sobie w głowę, umiera dwanaście godzin, wykrwawia się. A jak my rozwiązaliśmy ten, wcale niebłahy problem? Chętnych do obejrzenia interpretacji zapraszamy do Beki, gdzie nagraliśmy ujęcia na potrzeby spektaklu – mówi Karolina Olek, która zmontowała całość i wraz z Katarzyną Galant-Kowalską reżyserowała przedstawienie. W rolach głównych oczywiście uczniowie ZSP2: Kamil Ignasiak jako Werter, Karina Płonka jako Lotta, Michał Nowicki jako Albert i Karolina Olek jako Wilhelm. Zapraszamy zatem do pubu Beka przy ul.Piekarskiej 13 w najbliższy wtorek, 22 lutego o godzinie 19:00.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ