WERNISAŻ ZNACZKA TURYSTYCZNEGO

2016-02-27 12:36:00 red.

W czwartek, 25 lutego w Centrum Informacji Turystycznej otwarto kolejną wystawę z serii „Pasje Kaliszan”. Swoje zbiory znaczków turystycznych zaprezentował Bogusław Monczyński – emerytowany żołnierz zawodowy, pasjonat turystyki rowerowej, kolekcjoner.

fot. ze zbiorów Bogusława Monczyńskiego
fot. ze zbiorów Bogusława Monczyńskiego

Znaczek turystyczny to drewniany krążek, przedstawiający miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. Dołączone do znaczka nalepki wkleja się do specjalnych kolekcjonerskich książeczek. Idea zapoczątkowana w Czechach, zyskała na popularności w kilkunastu krajach świata. W Polsce jest 408 oznaczonych miejsc, a miłośnicy znaczków podążają w celu zdobycia kolejnych elementów kolekcji, organizują też regionalne i ogólnopolskie spotkania kolekcjonerów.

Jednym z nich jest kaliszanin, znany popularyzator i pasjonat turystyki rowerowej – Bogusław Monczyński, który w miniony czwartek w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu pokazał jedną ze swoich kolekcji – tym razem znaczków turystycznych.

Podczas wernisażu kaliski zbieracz opowiedział o idei znaczka oraz o swoich podróżach szlakiem Znaczka Turystycznego. Po krótkiej prelekcji, każdy z gości spotkania otrzymał na pamiątkę Czeski Znaczek Turystyczny, bowiem na otwarcie wystawy przybyli m. in. członkowie zrzeszeni w Czeskim Klubie Turystycznego Znaczka. Oni również dzielili się z zaproszonymi gośćmi swoimi doświadczeniami w tym temacie.

Bogusław Monczyński podkreślał, że w Kaliszu powinno powstać więcej znaczków turystycznych, które przyciągają kolekcjonerów, miłośników turystyki, do znakowanych miejsc. Ma również pomysł na utworzenie szlaku znaczka turystycznego w Kaliszu, gdy tylko pojawi się więcej kolekcjonerskich krążków. W naszym mieście obecnie funkcjonują dwa znaczki turystyczne – z ratuszem oraz z basztą Dorotką. Znaczek z ratuszem można kupić w sklepiku obok kwiaciarni z tyłu budynku ratusza, a znaczek z basztą dostępny jest w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej.

Na wystawie można obejrzeć znaczki turystyczne z Polski i zagranicy, okolicznościowe pocztówki, mapki, dzienniki kolekcjonera, pieczątki. Ekspozycja będzie dostępna w CIT przez ok. dwa miesiące.

Zdjęcia udostępnił: Bogusław Monczyński

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ