Kultura

Wernisaż wystawy "Życie jako Teatr" w Wieży Ciśnień

2021-09-15 11:10:04 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

W piątek, 17 września w Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień odbędzie się wernisaż wystawy Stasysa Eidrigevičiusa - "Życie jako Teatr". Wydarzenie jest wypisane w 61. Kaliskie Spotkania Teatralne.

fot. Galeria Wieża Ciśnień
fot. Galeria Wieża Ciśnień

Życie jako Teatr – Stasys Eidrigevičius

 

Dorobek Stasysa Eidrigevičiusa, litewsko-polskiego artysty związanego z naszym krajem od lat 70., jest imponujący. Artysta działa na polu plakatu, ilustracji, rysunku, pasteli, malarstwa, tworzy maski i zajmuje się fotografią.

Plakat teatralny zajmuje poczesne miejsce w dorobku artysty. W pierwszym z nich, do „Strasznego dworu” w Teatrze Wielkim w Łodzi (1985), relacja znaczeniowa kompozycji do treści opery jest utrzymana przy pomocy czytelnego dla odbiorcy kodu znakowego. Ale już w kolejnej realizacji dla tej samej sceny – „Borysie Godunowie” widać, że konotacje wizji artystycznej autora plakatu z anonsowanym spektaklem nie idą utartymi ścieżkami skojarzeń. Dramat cara – dzieciobójcy został zinterpretowany przez Stasysa własną wizją, wypływającą z głębi jego własnego świata wizualnego. I tak już będzie prawie we wszystkich plakatach teatralnych. Mogłoby to być niezrozumiałe, gdyby nie uświadomienie sobie, że ten świat własny Stasysa w swym subiektywizmie, aluzjach, skłonności do deformacji idealnie utożsamia się z założeniami „nowej figuracji”.

Stasys realizuje plakaty na zamówienie teatrów z całego kraju, a także dla scen w Niemczech i Francji. Kontakt z teatrami owocuje wystawami w galeriach, działających w niektórych teatrach. Szczególnie bliskie więzy łączą go z Teatrem Studio w Warszawie. Zaowocowały one w 1993 roku spektaklem „Biały jeleń” jego autorstwa, opartym na wątkach autobiograficznych. Kolejnym spektaklem zrealizowanym przez artystę w Teatrze Studio był „Drewniany człowiek” z 2007 roku, którego Stasys był scenarzystą, reżyserem i scenografem. To przedstawienie również odwołuje się do wątków autobiograficznych artysty z czasów jego dzieciństwa spędzonego na litewskiej wsi.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ