Kultura

Wernisaż wystawy "Petit" w Tarasinie [zdjęcia, wideo]

2020-06-27 17:30:00 Tarasin

25 czerwca o godzinie 19.00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zorganizowała otwarcie wystawy „Petit” w formie wernisażu online.

fot. BK
fot. BK

W specjalnie przygotowanym na tę okazję filmie, kuratorzy: Natalia Czarcińska i Andrzej Pepłoński wraz z dyrektorką Galerii, Joanną Dudek przedstawili zaproszonych artystów, koncepcję wystawy oraz prezentowane prace. Materiał filmowy dostępny na profilu fb oraz stronie Galerii. Serdecznie zapraszamy.                                           

https://www.facebook.com/GaleriaKalisz/                                                         

http://tarasin.pl/wystawa-petit-wernisaz-online-25-06-2020-godz-19/

Do Galerii zapraszamy od 30 czerwca.
Wystawa trwa do 30 lipca 2020 r.

 

Wystawa Petit

Do udziału w wystawie Petit zaproszenie przyjęli artyści związani z poznańskim środowiskiem artystycznym, reprezentujący rozmaite media, formy wypowiedzi i języki artykulacji artystycznej: Natalia Brandt, Natalia Czarcińska, Diana Fiedler, Mikołaj Garstecki, Anna Goebel, Jerzy Hejnowicz, Valeriia Ianichek, Paweł Kaszczyński, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulesza, Hanna Łuczak, Andrzej Pepłoński, Mikołaj Poliński, Paweł Polus, Alicja Rybkowska, Jarosław Szelest, Dorota Tarnowska-Urbanik.

Kuratorzy: Natalia Czarcińska, Andrzej Pepłoński

W przestrzeni Galerii im. Jana Tarasina zobaczymy prace na papierze, prace z tekstem i bez, prace przygotowane na wystawę i te odnalezione w prywatnych archiwach; prace w wersji i skali petit i te, które z tą skalą prowadzą dyskretną grę. Z fragmentów, z pospiesznych zapisów, lapidarnych wypowiedzi i 17 idei powstała wystawa pełna sprzeczności, która może być takim wyjątkowym wizualnym lapidarium pełnym istotnych i ważnych – choć w małej skali – komentarzy i przypisów do współczesności.

Przymiotnik PETIT w języku francuskim znaczy mały. W typografii to mała – ośmiopunktowa – wielkość czcionki drukarskiej, którą składa się treści „mniejszej” wagi, na marginesie tego, co „ważne”. Pozornie błahe przypisy i didaskalia ukrywają, maczkiem zapisane, niczym w dokumentach bankowych, treści ryzykowne…

 

„Brylant jest za mały, lepiej zapiszmy to PETITEM albo nawet większym pismem”.
(Jacek Mrowczyk,
 Niewielki słownik typograficzny) 

 

Jak pisze Kornel Makuszyński w Notatkach drukowanych petitem ze zbioru felietonów Kartki z kalendarza: w takim zakątku gazety można było znaleźć przed kilku dniami petitem wydrukowaną wiadomość: 

 

„W kawiarni zastrzeliła się tancerka nieznanego nazwiska. Liczna publiczność, zgromadzona w lokalu, niczego nie zauważyła, jazz band zagłuszył i łoskot strzału, i upadek martwego ciała”.

Andrzej Pepłoński

WERNISAŻ ONLINE: czwartek 25 czerwca 2020 roku, godzina 19.00
na stronie https://www.facebook.com/GaleriaKalisz/

oraz http://tarasin.pl/wystawa-petit-wernisaz-online-25-06-2020-godz-19/

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 25 czerwca 2020 roku do 30 lipca 2020 roku

ORGANIZATOR:

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

PARTNERZY GALERII

ERGO HESTIA, POLIFARB KALISZ S.A., M&P ALKOHOLE I WINA ŚWIATA

PATRONATY MEDIALNE

ZIEMIA KALISKA, CALISIA.PL, Radio CENTRUM.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ