Wernisaż wystawy "Inne Historie" w Wieży Ciśnień

2018-08-10 08:35:00 red.

Zapraszamy 17 sierpnia do Ośrodka Kultury “Wieża Ciśnień” w Kaliszu na na wernisaż wystawy “Inne Historie”, o godzinie 18:00.

“Inne Historie” to wystawa 22 artystów amatorów, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku “Calisia” i nie tylko. Artyści zaprezentują przede wszystkim prace malowane farbami olejnymi, akrylowymi i akwarelowymi. Wystawę wzbogacą również prace rysunkowe i haftowane. Wystawa stanowi ciekawą opowieść o poszukiwaniu i tworzeniu, najczęściej z pasji. To odważne wejście w przestrzeń procesu twórczego, próbowania czegoś nowego i innego, często nie związanego z pracą zawodową.

Sztuka nieprofesjonalna to naprawdę " Inna historia ".

To niezręczne i nieprecyzyjne określenie twórczej aktywności człowieka.

Z założenia nieprofesjonalny twórca stawiany jest na drugim gorszym miejscu w bardzo współcześnie skomplikowanym świecie sztuk plastycznych.

Może warto zastanowić się nad pytaniem , czy ukończenie Akademii Sztuk Pięknych gwarantuje " bycie artystą" ?

Dziecko postrzega świat poprzez naturalne pokłady intuicji i własnej wrażliwości.

To właśnie w uniwersalnym języku plastyki bardzo otwarcie przekazuje dobre i gorsze doświadczanie świata , osobisty stosunek do otaczających go zjawisk.

Kształt i kolor to środki , które z godnością i swobodą pozwalają każdemu człowiekowi wyrażać jego najbardziej osobiste emocje .

Talent , te szczególne predyspozycje do twórczego rozwoju niezauważone lub zbagatelizowane przestają mieć znaczenie.

Ukierunkowane profesjonalne kształcenie nie zawsze wyzwala w utalentowanym człowieku to “coś” pozwalające czuć się twórcą niezależnym od czasu i miejsca.

Twórczy umysł potrzebuje kontaktu ze sztuką na różnych poziomach i w różnych jej dziedzinach .

Odbiorca także wyzwala własną kreatywność podejmując próbę odczytania przekazu zakodowanego w kształtach , układzie kompozycji i barwnym klimacie.

Trzeba cenić takie prezentacje , jaką jest “Inna historia” , ponieważ to przeżycie i spotkanie osób o różnych profesjach .

Połączyła je pasja wyrażania własnych emocji w formie i kolorze poprzez różne techniczne rozwiązania.

Każdy twórca tej “Innej historii” znaczy własną przestrzeń od przeżycia poprzez inspiracje , zamysł twórczy , aż po realizację.

Rozwiązania techniczne: akryl , pastel , haft świadczą o świadomym wyborze takich , które najlepiej utrwalą zamierzony przekaz.

Konfrontowanie własnych umiejętności podczas kopiowania dyscyplinuje i rozwija zdolności budowania koloru w jego wartości i jakości.

Najważniejszą w tej “Innej historii” jest pasja z jaką każdy z uczestników tej prezentacji buduje i rozwija własne twórcze doświadczenie.

Z uznaniem i szacunkiem dr Elżbieta Szwarc -Jarosik

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ