„Weekend bez Ofiar”

2010-08-02 15:05:45 Aga

Ta ogólnopolska akcja odbywająca się w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa ma na celu podnoszenie wiedzy i świadomości użytkowników dróg związanej z bezpieczeństwem. W efekcie ma ona przyczyniać się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach.

Kampania „Weekend bez Ofiar” określona została mianem eksperymentu, ponieważ dzięki niej będziemy mogli przekonać się, o ile można zmniejszyć liczbę ofiar na polskich drogach, jeśli zaangażowanie wykaże całe społeczeństwo. Poza instytucjami państwowymi i mediami, wezmą w niej udział również użytkownicy dróg: kierowcy, pasażerowie, piesi i rowerzyści. Zachęcamy więc wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby dołączyli do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa i jeździli bezpiecznie. Akcja promowana będzie również za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl oraz w serwisie społecznościowym Facebook. Poparcie dla akcji można tez będzie wyrazić przyklejając w weekend 6 - 8 sierpnia 2010 r. na tył swojego pojazdu dołączoną do wybranych tytułów prasowych nalepkę z apelem o bezpieczną jazdę. Kampanii towarzyszyć będą działania edukacyjne połączone z praktycznymi pokazami jak np. m.in. czym grozi nieprawidłowe rozmieszczenie bagażu w samochodzie, jak w sposób bezpieczny przewozić sprzęt sportowy i rekreacyjny. Pokazy obejmować będą też aspekty efektywnego wypoczynku w czasie długich podróży. W ramach „Weekendu bez Ofiar“ dodatkowo zorganizowane zostaną trzy pikniki edukacyjne: 6 sierpnia br. przy amfiteatrze w Kołobrzegu, 7 sierpnia br. na Rynku Manufaktury w Łodzi i 8 sierpnia br. na Agrykoli w Warszawie. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, w tym na modelu ciężarówki i autobusu. Dla odważnych do dyspozycji będzie również symulator dachowania. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu – jak opanować stres i zachować zimną krew w chwili wypadku. Pikniki trwać będą od godz. 13 do 21, a kończyć je będzie koncert gwiazd popierających ideę Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa. By ćwiczyć umiejętność współdziałania w sytuacjach kryzysowych, służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wezmą ponadto udział w symulacji karambolu na autostradzie. Wydarzenie będzie miało miejsce 7 sierpnia br. przed południem w Strykowie na autostradzie A2 pod Łodzią. W symulacji wypadków wykorzystanych zostanie ponad dwadzieścia samochodów i wezmą w niej statyści grający role poszkodowanych. Akcja ratownicza wymagać będzie rozstawienia punktów udzielania pomocy medycznej oraz transportu rannych śmigłowcami, które lądować będą na pasie ruchu. W Wielkopolsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu planuje zorganizowanie jednego happeningu, który odbędzie się w dniach 6 - 8 sierpnia na drodze krajowej nr 11 pomiędzy miejscowościami Ocieszyn a Bogdanowo (powiat obornicki) - informuje Bożena Majewska, rzecznik kaliskiej policji.
Edukować trzeba
Na terenie naszego miasta i powiatu od początku tego roku doszło do 60 wypadków drogowych, w których ofiarami było 76 osób. Jedna osoba zginęła na miejscu wypadku a jedna zmarła w ciągi 30 dni od zdarzenia. Na naszych drogach odnotowaliśmy 1481 kolizji drogowych. Porównując te dane do analogicznego okresu roku ubiegłego należy podkreślić, że liczba wypadków kształtuje się na tym samym poziomie, o 2 wzrosła liczba osób rannych. Mniej o 7 było ofiar śmiertelnych. Zwiększyła się też liczba odnotowanych kolizji drogowych. W bieżącym roku było o 301 więcej niż w porównywalnym okresie roku 2009. Jak więc pokazują nasze statystyki warto przyłączyć się do realizacji każdych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Pomimo spadku wskaźników w niektórych kategoriach nadal jeszcze wszyscy (my policjanci i każdy uczestnik ruchu drogowego) mamy dużo do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa na drogach - dodaje Majewska.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ