Kultura

Walentynki w Filharmonii Kaliskiej. Usłyszymy muzykę z klasyków filmowych

2023-01-28 09:00:00 red. za Filharmonia Kaliska

10 lutego o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej odbędzie się koncert walentynkowy - TRIBUTE TO J.WILLIAMS & H.MANCINI. Usłyszmy wybitne dzieła wielkich twórców muzyki filmowej do pamiętnych klasyków światowej kinematografii.

fot. Arek Szymański
fot. Arek Szymański
W programie znajdą się m.in. kompozycje Johna Williamsa i Henry Manciniego, tematy przewodnie do przygód agenta Jej Królewskiej Mości, pościgów pirackich karawel czy muzyczny hołd dla najsłynniejszej blondwłosej postaci kobiecej w historii kina. Romantyczny nastrój koncertu uzupełnią jazzowe standardy miłosne w symfonicznych aranżacjach.
 
Koncert Walentynkowy to przede wszystkim okazja do wysłuchania interpretacji Katarzyny Dondalskiej - światowej sławy sopranistki koloraturowej o zmysłowym głosie i fenomenalnej technice wokalnej. 

 

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi dyrektor naczelny i artystyczny FK - Ruben Silva.

Opowieść o dokonaniach wielkich muzycznych ilustratorów filmowych pereł przedstawi Witold Paprocki.

 
10 lutego 2023 r.
godz. 19:00
 
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
 

Katarzyna Dondalska – sopran koloraturowy

Ruben Silva – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Witold Paprocki – prowadzenie

 

Katarzyna Dondalska

Katarzyna Dondalska należy do grona najwybitniejszych wirtuozów sopranowej techniki koloraturowej we współczesnej wokalistyce.

Dysponuje pięknym, zmysłowym głosem i fenomenalną techniką. Jest kontynuatorką tradycji wyznaczonych przez legendarne soprany koloraturowe (Erna Sack, Mado Robin oraz fascynująca Bogna Sokorska).

Podtrzymując rodzinną tradycję grała na skrzypcach. Zainteresowanie śpiewem pojawiło się z czasem i zaowocowało rozpoczęciem nauki pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny (pierwszej uczennicy wielkiej Ady Sari) w gdańskiej Akademii Muzycznej. Po roku studiów w Gdańsku na Wydziałach Instrumentalnym i Wokalno-Aktorskim, Katarzyna Dondalska kontynuowała je w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik Würzburg. Studia ukończyła uzyskując dyplom instrumentalny (skrzypce) oraz wokalny z wyróżnieniem w klasie mistrzowskiej.

Jest finalistką i laureatką znanych międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival, Koloratur-Gesangswettbewerb Sylvia Geszty w Luxemburgu. W 2011 r. otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, dyscyplinie artystycznej wokalistyka przyznany przez Radę Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Do jej znaczących ról należą: Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie oraz Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zerbinetta w Ariadnie na Naxos, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna, Rozyna w Cyruliku sewilskim, tytułowa partia w operze Słowik I. Strawińskiego czy W. Braunfelsa. Wszystkie te partie kreowała na wielkich scenach operowych stając u boku artystów światowego formatu: Grand Opera Houston, Welsh National Opera Cardiff, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.

Jako pierwsza dokonała nagrań arii Karla Dittersa von Dittersdorf oraz pieśni religijnych Ottona Mieczysława Żukowskiego. Brała udział w nagraniu 10 płyt w wydawnictwie Acte Préalable. W roku 2015 uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej, od października 2015 r. pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuki w Szczecinie, a w lutym 2021 r. otrzymała tytuł Profesora Sztuk Muzycznych od Prezydenta Polski.

 
 
 
 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować