Kultura

Wakacyjna odsłona Kina (Na) Sztuki w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

2024-06-29 08:00:00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza gorąco na letnią odsłonę cyklu Kino (na) Sztuki.
W tym roku przedstawi widzom cztery filmy.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Pierwszy zaprezentowany zostanie w czwartek 11 lipca o godzinie  21.00. Będzie to dokument polskiej produkcji z 2022 roku, zatytułowany „Simona”. Reżyserką filmu jest Natalia Koryncka-Gruz a opowiada on historię Simony Kossak, legendarnej badaczki, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody. W filmie zobaczyć będzie można unikalne, często prezentowane po raz pierwszy, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka.  Przeniosą one widza   do pradawnej Puszczy i pozwolą doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. 

Drugi lipcowy pokaz filmowy będzie miał miejsce w czwartek 18 lipca także o godzinie 21.00. Tego wieczora zobaczymy opowieść o sile siostrzeństwa, pięknie każdego ciała i oczyszczającej mocy saun czyli film „Siostrzeństwo świętej sauny”. Jest to produkcja międzynarodowa: estońsko, francusko, islandzka z 2023 roku w reżyserii  Anny Hints. Film zabiera widownię w podróż w głąb życiodajnego lasu. Tam grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. Obraz był estońskim kandydatem do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych.

Pierwszy z sierpniowych seansów Kina (na) Sztuki zaplanowany jest na czwartek 8 sierpnia, tym razem na godzinie  20.30. Tego wieczora będziemy sprawdzać czy jesteśmy gotowi na świat bez pracy? A może nie wyobrażamy sobie bez niej życia? Pozwoli nam na to film szwecko, włosko, duński z 2023 roku w reżyserii Erika Gandiniego zatytułowany „Świat po pracy”. Mistrz kina dokumentalnego Erik Gandini z poczuciem humoru bierze na warsztat przewidywania naukowców, że za kilka dekad w większości zadań zastąpią nas maszyny. Rusza w podróż po świecie, żeby lepiej zrozumieć znaczenie pracy w naszym życiu.

Wakacyjną odsłonę spotkań z X Muzą zakończymy w czwartek 22 sierpnia także o godzinie 20.30 . Zaprosimy wtedy naszych widzów na wyreżyserowany przez Wima Wendersa film z 2023 roku zatytułowany „Anselm”. Jest to wyprodukowany przez  Niemcy, Francję i Włochy filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera. Dokument o Kieferze jest taki jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Wim Wenders, po pamiętnej „Pinie”,  proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją.

Na wszystkie seanse w ramach wakacyjnego Kina (na) Sztuki planujemy zaprosić widzów  do Zielonej Strefy Galerii. Wstęp na nie będzie bezpłatny.

 

KINO (NA) SZTUKI
Zielona Strefa Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

11 lipca 2024, g. 21.00
„Simona”  reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska, 2022, 1h 31m

18 lipca 2024  g. 21.00
„Siostrzeństwo świętej sauny” reż. Anna Hints, Estonia, Francja, Islandia, 2023, 1h 29m

8 sierpnia 2024 g. 20.30
„Świat po pracy” reż. Erik Gandini, Szwecja, Włochy, Dania, 2023, 1h 21m
pokaz filmu w ramach cyku Kino (na) Sztuki

22 sierpnia 2024 g. 20.30
 „Anselm” reż. Wim Wenders, Niemcy, Francja, Włochy, 2023, 1h 33m

WSTĘP WOLNY

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować