Kultura

W sobotę ruszają 60. Kaliskie Spotkania Teatralne

2020-09-18 18:00:00 BK

Najlepsze teatry, spektakle, wybitni aktorzy - w dniach 19 - 26 września odbywać się będą 60. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Katarzyna Figura, Dorota Segda, Anna Radwan, Mirosław Baka, Jacek Braciak - O jubileuszowe Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych–Festiwalu Sztuki Aktorskiej powalczy blisko setka wybitnych aktorek i aktorów z całego kraju. Najstarszy festiwal teatralny w Polsce organizowany nieprzerwanie od 1961 roku przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, zarazem bodaj jedyny na świecie festiwal poświęcony tylko i wyłącznie teatralnej sztuce aktorskiej, startuje już 19 września. Przez ponad tydzień widzowie będą mieli szansę oglądać wirtuozów sceny na deskach przepięknie położonego kaliskiego teatru w kilkunastu wyselekcjonowanych spektaklach ubiegłego sezonu

- Pierwszy raz w historii konieczne było przeniesienie festiwalu na termin inny niż majowy. Jest nam żal, że tylko połowa osób będzie mogła zasiąść na widowni, bo na Kaliskie Spotkania Teatralne przyjeżdżają znakomite teatry, które długo pracowały nad swoimi spektaklami – powiedział Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, podczas konferencji zapowiadającej festiwal.

Sprzedaż biletów na Kaliskie Spotkania Teatralne rozpocznie się 1 września. Liczba osób na widowni będzie o połowę mniejsza niż w ubiegłych latach ze względu na pandemie.

- 60 lat to piękny jubileusz, który jednak zostanie zachwiany przez pandemię. Obecna rzeczywistość uderza w aktorów, którzy nie mieli kontaktu z publicznością. Dla mieszkańców Kalisza i regionu natomiast Kaliskie Spotkania Teatralne będą próbą powrotu do teatru – stwierdził wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Kaliskie Spotkania Teatralne jak każdego roku wspierane są finansowo przez Miasto Kalisz. W tym roku na ten cel przeznaczyło 200 tys. zł.

Jubileuszową, 60. edycję Festiwalu zainauguruje spektakl w wykonaniu zespołu Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.Krakowscy artyści zaprezentują “Panny z Wilka” w reż. Agnieszki Glińskiej, czyli współczesną adaptację słynnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Historia Wiktora Rubena i sześciu sióstr z Wilka niektórym z widzów może być bliska dzięki jej ekranizacji z 1979 roku w reż. Andrzeja Wajdy, która była nominowana do Oscara. W teatralnej wersji rolach tytułowych panien zobaczymy między innymi Dorotę Segdę, Annę Radwan i Ewę Kaim.Kolejne dni przyniosą nie mniejsze emocje. Obejrzymy “Dowcip”, czyli najnowszą produkcję Teatru im.  W. Bogusławskiego w reż. Bożeny Suchockiej(z główną rolą Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej, laureatki nagrody aktorskiej z 47. KST) oraz“Kupca weneckiego” w reż. Szymona Kaczmarka z Teatru Nowego w Słupsku, zdobywcę Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację w sezonie 2018/2019 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zaprezentuje spektakl “Staś i Zła Noga”, wyciskającą łzy śmiechu i wzruszenia opowieść o zmaganiach małego chłopca z własnymi defektami. W roli Złej Nogi zaskakującą kreację stworzył Michał Rolnicki. Tę propozycję docenią zarówno najmłodsi widzowie (spektakl rekomendowany jest dla dziesięciolatków wzwyż), jak i dorośli odbiorcy, którzy pomiędzy falami dziecięcych rozterek odnajdą także swoje troski. Specjalnie na potrzeby Festiwalu przedstawienie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Hitowo zapowiada się “Wstyd” w reż. Wojciecha Malajkata z warszawskiego Teatru Współczesnego. Świetnie skrojony, dowcipny i przewrotny tekst Marka Modzelewskiego, zjadliwie i komediowo ukazujący nasze współczesne przywary oraz absolutnie gwiazdorska obsada w błyskotliwej scenicznej szermierce na słowa i charaktery: Iza Kuna, Agnieszka Suchora, Jacek Braciak, Mariusz Jakus. Dwa przedstawienia pokaże gdański Teatr Wybrzeże: “Fedrę” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego,klasykę światowego dramatu w nowoczesnym wydaniu, zdumiewającym estetyką i prostotą. W tytułowej roli aktorka o niespotykanym wdzięku i magnetyzmie, Katarzyna Figura, zachwycająca bogactwem dramatycznych emocji. Drugi spektakl znad morza to rewelacyjnie zrealizowana klasyka współczesności: “Śmierć komiwojażera” Artura Millera, legendarny tekst zdumiewająco aktualnie dziś wybrzmiewający, z chwytającym za serce Mirosławem Baką w roli Willy’ego Lomana. 

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie kaliskie.org oraz teatr.kalisz.pl

60. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej
19-26 września 2020 r.

19 września, sobota
18.00 Jarosław Iwaszkiewicz Panny z Wilka, reż. Agnieszka Glińska, Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (Duża Scena)
20:45 Spotkanie z aktorami / namiot festiwalowy
21:15 Nocna muzyka / klub festiwalowy

20 września, niedziela
16.00 Margaret Edson Dowcip, reż. Bożena Suchocka, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Scena Kameralna)
18.30 William Shakespeare Kupiec wenecki,  reż. Szymon Kaczmarek, Teatr Nowy w Słupsku (Duża Scena)
21:00 Spotkanie z aktorami / namiot festiwalowy
21:30 Nocna muzyka / klub festiwalowy

21 września, poniedziałek
17:00 i 20:00 Marek Modzelewski Wstyd, reż. Wojciech Malajkat, Teatr Współczesny, Warszawa (Scena Kameralna)
18.00 Tomasz „Spell” Grządziela Staś i Zła Noga, reż. Bartłomiej Błaszczyński, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (CKiS, Sala Widowiskowa)
21:30 Spotkanie z aktorami / namiot festiwalowy
22:00 Nocna muzyka / klub festiwalowy

22 września, wtorek
19:00 Jean Racine Fedra, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku (Duża Scena, widownia na scenie)
21:45 Spotkanie z aktorami / namiot festiwalowy
22:15 Nocna muzyka / klub festiwalowy

23 września, środa
17:30 Vaclav Havel Protest, reż. Aldona Figura, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy (Scena Kameralna)
19:30 Arthur Miller Śmierć komiwojażera, reż. Radosław Stępień, Teatr Wybrzeże w Gdańsku (Duża Scena)
22:00 Spotkanie z aktorami / namiot festiwalowy
22:30 Nocna muzyka / klub festiwalowy

24 września, czwartek
18.30  Magda Drab Wyzwolenia, reż. Piotr Cieplak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (Duża Scena)
20:30 Lunapark wg Grzegorza Ciechowskiego, reż. Anna Sroka-Hryń, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Scena Kameralna)
21:45 Spotkanie z aktorami / namiot festiwalowy
22:15 Nocna muzyka / klub festiwalowy

25 września, piątek
19.00 Maria Janicka na podstawie filmów Pedro Almodovara Almodovaria, reż. Anna Wieczur-Bluszcz, Teatr Polonia, Warszawa (Duża Scena)
20:45 Spotkanie z aktorami / namiot festiwalowy
21:15 Nocna muzyka / klub festiwalowy

26 września, sobota
17:00 Matka Makryna wg Juliusza Słowackiego i Jacka Dehnela, reż. Irena Jun, Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie (Scena Kameralna)
19.00 „Nie ma”. Osiecka/Satanowski. Recital Justyny Szafran (poza konkursem), opieka artystyczna Piotr Kruszczyński (Duża Scena)
ok. 20.30 uroczyste zakończenie 60. KST, ogłoszenie werdyktu Jury   

Program towarzyszący:
- Happy End Tomasz Wollf – koncert performeratywny (Zielona Strefa Galerii Sztuki im. Jana Tarasina)
- blog festiwalowy Tomasza Domagały http://domagalasiekultury.pl/
- wystawa prac Jerzego Skakuna Plakat, który się wtrąca (Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień)
- konkurs wiedzy na temat Kaliskich Spotkań Teatralnych na facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu
- plebiscyt na NajBogusławskiego aktora i NajBogusławski spektakl

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ