W piżamach w autobusie KLA, na przystankach i w Galerii! Co to za akcja? [zdjęcia, wideo]

2018-04-30 17:15:00 BK

Widok grupy młodych ludzi w szlafrokach i z jaśkami, śpiących na miejscach siedzących w autobusie KLA czy na przystanku zdecydowanie przykuwał uwagę kaliszan i o to chodziło! Happening przygotowany przez Słuchaczy Studium Animatorów Kultury nawiązujący do dzieła Szekspira, to sposób na oswojenie ze sztuką w przestrzeni miejskiej.

Fot. Piotr Żurawski, Studium Animatorów Kultury
Fot. Piotr Żurawski, Studium Animatorów Kultury

Motywem przewodnim akcji przeprowadzonej 27 kwietnia przez Słuchaczy PSAK był “Sen nocy letniej” Williama Szekspira. Założeniem happeningu jest oswojenie mieszkańców Kalisza z działaniami artystycznymi w przestrzeni miejskiej.

- Chcemy pokazać, że kultura “nie gryzie”, wręcz przeciwnie może stać się przyjemną częścią codziennej rzeczywistości, że nie trzeba się jej bać – mówią artyści animatorzy.

Akcja odbyła się m.in. na przystankach autobusowych, w autobusach KLA, przy kaliskim Ratuszu i w Galerii Amber. Studenci przebyli trasę od ul. Poznańskiej, w kierunku centrum, by później znów wsiąść w autobus i znaleźć się w Galerii Amber.

Uczestnicy przebrani byli w piżamy i szlafroki, chodzili z poduszkami oraz maskotkami i przyjmowali rolę osób śniących na jawie.

- Ziewaliśmy, zasypialiśmy, przeciągaliśmy się. Wybudzając się mówiliśmy fragmenty “Snu nocy letniej” Williama Szekspira – wyjaśniają młodzi artyści.

Jakie były reakcje ludzi?

- Początkowo byli zdziwieni. Bali się do nas podejść, trzymali się z daleka. Jednak po uzyskaniu informacji od naszego opiekuna rosło w nich zainteresowanie i zaczynało im się to podobać. Większość ludzi w autobusach reagowała pozytywnie i przyjaźnie. Przesyłali w naszym kierunku uśmiechy. Oczywiście, jak przy takich akcjach nie brakowało również głosów na nie. Ale nie wyprowadziło nas to z roli. W przestrzeni miejskiej Kalisza brakuje tego typu działań. Naszym marzeniem jest rozpowszechnianie działalności artystyczno-kulturalnej wśród mieszkańców lokalnej społeczności. W większych miastach nie ma z tym problemu, tutaj musimy robić to małymi kroczkami. Wierzymy, że kultura może mieć wpływ na jakość naszego życia, stąd chęć do organizowania tego rodzaju wydarzeń – mówią uczestnicy happeningu.

- Szkoła uczy warsztatu artystycznego w dziedzinie teatru, tańca i filmu. Jeśli chcecie być twórcami kultury, jeśli macie talent i wrażliwość, zapraszamy 5 lipca o godz. 10:00 na rozmowy kwalifikacyjne. W ramach teatru, tańca i filmu (zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym) będziemy łączyć swoje siły i współtworzyć działania artystyczno-kulturalne – zachęcają Słuchacze PSAK.

Akcja odbyła się na przystankach autobusowych.

Jednym z miejsc był autobus KLA. I część trasy: od ul. Podmiejskiej do pl. Jana Pawła II, II część trasy: kaliski ratusz, III część trasy: od ul. Babina (targowisko) do ul. Górnośląskiej (Galeria Amber). VI część trasy: Galeria Amber.

Uczestnicy odwiedzili również Galerię Amber.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ