Kultura

W Muzeum Historii Przemysłu odbył się wernisaż wystawy "Od kreacji do rzeczy"

2021-07-22 13:00:00 Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbył się wernisaż 3. edycji międzynarodowej wystawy "Od kreacji do rzeczy 2021". Tegorocznemu projektowi towarzyszył konkurs dla studentów i absolwentów Pracowni Sztuk Projektowych, nad którym patronat sprawował Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki oraz Dziekan WPA UAM w Kaliszu, prof. Piotr Łuszczykiewicz.

fot. Marta Wolarz
fot. Marta Wolarz

Międzynarodowy projekt jest efektem wieloletniej współpracy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku z Wydziałem Pedagogiczno – Artystycznym w Kaliszu UAM w Poznaniu. Realizacja projektu jest zgodna z misją muzeum, którą jest ochrona polskiego dziedzictwa przemysłowego. Droga do osiągnięcia tego celu wiedzie m.in. przez edukację. Dlatego wszelkim działaniom Muzeum towarzyszy troska, aby studenci i wykładowcy wiedzieli i pamiętali, że MHP to miejsce dla nich. Miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje talenty i pasje, która daje im pewne możliwości. Młodzi projektanci Pracowni Sztuk Projektowych to często przyszli projektanci dla przemysłu.

Głównym celem wystawy i konkursu była konfrontacja artystycznych osobowości studentów, absolwentów pracowni oraz środowiska zewnętrznego. Projekt ma rozwijać pasję i zainteresowania sztukami projektowymi oraz wyłonić najciekawsze koncepcje artystyczne i projektowe dotyczące designu życia codziennego. Realizowany jest poprzez zbiorową wystawę i pokaz umożliwiające wyłonienie i nagrodzenie najbardziej oryginalnych projektów oraz kolekcji prac dyplomowych powstałych w procesie dydaktycznym 2019-2021. W skład Jury konkursu weszli wybitni artyści, projektanci i wykładowcy –zaproszeni przez Organizatora.
 
Organizatorami przedsięwzięcia: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz Pracownia Sztuk Projektowych WPA UAM w Kaliszu, prowadzona przez prof. Monikę Kostrzewę. Kuratorki wystawy to: prof. Monika Kostrzewa (WPA UAM) oraz dr Ewa Kłysz (MHP).
 
  Jury konkursu w składzie:

- Elvira Cemortan-Volosin President of the Cultural Centre ARTELIT/Mołdawia

- Prof. ZenoviaSchulha, Lwowska Narodowa Akademia Sztuki/ Ukraina

 -Prof. ASP Anna Kuźmitowicz, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi/Polska
 
- Prof. ASP Ludwika Żytkiewicz-Ostrowska, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi/Polska
 
- Prof. ASP Izabela Wyrwa, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi/Polska
 
- Prof. UAM Jędrzej Stępak, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu/Polska
 
- Prof. Monika Kostrzewa, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu/Polska
 
- Jerzy Marciniak, dyrektor Muzeum Historii Przemysłu
 
- Przedstawiciele firm: Haft S.A,FWR Runotex S.A. oraz Strima Spółka z o.o.
 
przyznało nagrody w kilku kategoriach:
 
- Nagroda Specjalna Gram Prix Strima: maszyna do szycia TEXI BALLERINAlub owerlok, dla Michaliny Pikuzińskiej – Kaczmarek, przyznana przez przedstawicieli Firmy Strima International  z siedzibą Swadzim k/Poznania, producenta profesjonalnego sprzętu dla przemysłu mody. 
 
kategoria „Kreatywność”: nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Opatówek:
 

I Nagroda: Romana Szczuraszek

II Nagroda: Magdalena Szczuraszek
 
III Nagroda: Michalina Pikuzińska-Kaczmarek
 
I Wyróżnienie: Daria Borysenko       
 
II Wyróżnienie: Damian Nowak
 
- kategoria „Dobry wzór”: nagrody od Firmy Haft S.A. z Kalisza. Każdy nagrodzony przez Firmę Haft S.A. projekt zyska możliwość realizacji  swojego projektu w technice przemysłowej. Autorzy otrzymają wynagrodzenie pieniężne za projekt włączony do produkcji we wskazanej  kwocie, oraz 10 metrów tkaniny własnego projektu.
 
I nagroda: Julia Tomaszek,
 
II nagroda: Anastasia Vorontowa,
 
III nagroda: Anastasia Dzhura
 
I wyróżnienie: Dawid Wożniak
 
II wyróżnienie: Damian Nowak.
 
Kategoria „Innowacje” - nagrody od Firmy Runotex S.A. z Kalisza:
 
I Nagroda: Magdalena Szczuraszek
 
II Nagroda: Katarzyna Mrozińska
 
III Nagroda: Julia Otmianowska.
 
Nagroda Dyrektora Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku dla:
 
 - Romany Szczuraszek w postaci indywidualnej wystawy autorskiej w 2022 r.
 
- dwa wyróżnienia w postaci rocznych darmowych wejściówek na wszystkie wystawy organizowane w Muzeum dla Natalii Lech i Pauliny Tadyszak.
 
Nagroda Pana Dziekana Piotra Łuszczykiewicza w kategorii Narracja w Modzie w  postaci publikacji albumowej  dla Morgane De Backer.
 
Nagroda Kierownik Pracowni Sztuk Projektowych Moniki Kostrzewy Twórcze poszukiwania w Designie: dla Matyldy Lewandowskiej za prace „Maska Tabu”.
 
Wystawa jest do obejrzenia w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku do 31 sierpnia br. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ