Edukacja

W Kaliszu powstanie Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia. Zmiany czekają także Liceum Sztuk Plastycznych

2025-02-06 13:30:00 BK

Spore zmiany czekają kierunki artystyczne w Kaliszu. Od września w naszym mieście kształceni będą specjaliści w zakresie budowy, renowacji, strojenia oraz korekty fortepianów. Zgodnie z uchwałami Rady Miasta przegłosowanymi na czwartkowej sesji, powstanie Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, a przekształcenia doczeka się Liceum Sztuk Plastycznych.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku Prezydent Krystian Kinastowski i dr Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisali porozumienie o współpracy dotyczącej funkcjonowania w Kaliszu szkół artystycznych oraz kształcenia w specjalności fortepianmistrzostwo.

Głównym celem porozumienia jest stworzenie nowego modelu kształcenia stroicieli fortepianów, które będzie realizowane w czterech ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia w kraju, w tym w Kaliszu. Od 1 września 2025 r. w ramach szkolnictwa artystycznego w szkołach muzycznych będą kształceni specjaliści w zakresie budowy, renowacji, strojenia oraz korekty fortepianów. Ponadto porozumienie przewiduje przekazanie Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzenia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza.

Podczas Nadzwyczajnej XI Sesji Rady Miasta, 6 lutego 2025, radni przegłosowali ważne uchwały w tej sprawie. Pierwsza uchwała dotyczyła utworzenia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kaliszu, z dniem 1 września 2025 r., z siedzibą przy Placu Jana Pawła II 9. 20 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały. 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Planowana Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Kaliszu będzie wchodziła w skład obecnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu mieszczącej się przy Placu Jana Pawła II 9 w Kaliszu.

Szkoła o czteroletnim cyklu kształcenia dająca podstawy wykształcenia muzycznego oraz wykształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego stworzy nową ofertę edukacyjną zgodną z oczekiwaniami środowiska. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia nie tylko umożliwi rozwój pasji młodzieży, ale pozwali również zdobyć wykształcenie, będące przepustką na uczelnie artystyczne - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło już kroki utworzenia nowej specjalności w ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia w zawodzie muzyk: fortepianmistrzostwo/budowa i renowacja fortepianów oraz fortepianmistrzostwo/strojenie i korekta fortepianów.

- To jest coś na co środowisko muzyczne, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej czekali od dawna. Stworzymy możliwość kształcenia się w zakresie ogólnym, czyli z języka polskiego, matematyki i wszystkich przedmiotów w ramówce liceum oraz w zakresie muzycznym. Skróci to czas nauczania. Często ten II stopień powodował, że młodzież rezygnowała z nauki, bo było trudno pogodzić kształcenie w szkole ogólnodostępnej i w szkole muzycznej. Często rezygnowali z nauki w Kaliszu i wyprowadzali się na czas ukończenia szkoły średniej np. do Poznania - wyjaśnia Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Ewelina Dudek. - Będziemy tworzyć Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną, którą później przekształcimy w zespół. Nadal będzie można kształcić się jak dotychczas czyli w Szkole I lub II stopnia, kształcąc się w jakiekolwiek innej szkole lub zawodzie. W II stopniu będzie zawód muzyk o różnych specjalnościach. Jedną ze specjalności będzie kontynuacja kaliskich tradycji związanych z TBF, czyli fortepianmistrzostwo.

- Gdyby dotyczyło to wyłącznie utworzenia Liceum Ogólnokształcącego o profilu muzycznym, to byłbym jak najbardziej za. Rozumiem to i zdaję sobie sprawę, że przy dzisiejszej demokracji, liczbie uczniów, którzy uczęszczają do Technikum Budowy Fortepianów, takie działania były niezbędne - mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Tadeusz Skarżyński. - TBF jest taką szkołą, która od wielu lat była niesamowicie utożsamiana z Kaliszem, tak jak cały przemysł fortepianowy. Powoli poszczególne elementy tej tradycji tracimy. Dojdzie do tego, że będzie trzeba zamknąć TBF bo taka jest kolej rzeczy, wynikająca m.in. z tej uchwały. Zdaję sobie sprawę z tego, że zarówno osoby związane z TBF jak i część nauczycieli optowała, żeby do takiej zmiany doszło.

Podjęta uchwała, utworzenie Liceum i podobnych kierunków, będzie skutkowało wygaszeniem obecnie działającego Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera w Kaliszu.

- Po rozmowach absolwentów TBF z Ministerstwem Kultury, z potomkami założyciela, powstała myśl by podnieść rangę tego nauczania. W ostatnim czasie stroiciele czuli się zepchnięci na margines. Podniesienie rangi polega na przekształceniu tego zawodu stricte rzemieślniczego na rangę artystyczną. To wymaga zmiany przepisów prawa i połączenia kształcenia muzycznego z kształceniem ogólnym. Trwają ustalenia. Wszystkie środowiska pracują nad podstawą programową by wypracować najlepsze rozwiązania dla uczniów i przyszłych przedsiębiorców stroicieli - mówiła Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Szkoła ma rozpocząć nauczanie od 1 września 2025 roku.

Radni podjęli także uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu przy ul. Rzemieślniczej 6 poprzez zmianę siedziby szkoły i stworzenie nowej lokalizacji prowadzenia zajęć. 21 radnych zagłosowało za przekształceniem.

Z dniem 31 sierpnia 2025 r. Liceum Sztuk Plastycznych zmieniłoby swoją siedzibę przy ul. Rzemieślniczej 6 na ul. Rzemieślniczą 2. W nowej siedzibie Liceum Sztuk Plastycznych istnieje możliwość prowadzenie zajęć praktycznych a zajęcia ogólnokształcące będą prowadzone w budynku przy ul. Rzemieślniczej 6.

- Podjęto uchwałę, która wyodrębnia ze struktur Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, jedną ze szkół, która w jej skład wchodziła, czyli Liceum Sztuk Plastycznych. Od 1 września 2025 roku będzie to odrębna placówka z samodzielnym dyrektorem. Nadal będzie funkcjonować w aktualnych budynkach - mówi Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Ewelina Dudek.

Miasto zarówno Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną jak i Liceum Sztuk Plastycznych będzie prowadzić do końca 2025 roku.

- Plan jest taki, by od 1 stycznia 2026 roku przekazać Ministerstwu Kultury prowadzenie tych dwóch placówek. Spowoduje to, że pełne finansowanie przejmie minister. Placówki będą mogły pozyskiwać środki bezpośrednio z budżetu państwa. Wpłynie to na polepszenie warunków technicznych dla uczniów i nauczycieli oraz doinwestowanie placówek. Są plany by doinwestować budynek po dawnym Urzędzie Statystycznym, by docelowo przekazać na cele edukacyjne. Na jednym z pięter powstanie internat.



Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować