Społeczne

W Kaliszu powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oraz Klub Seniora +

2021-05-24 16:30:00 BK

24 maja w Villi Calisia, Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej przekazała Krystianowi Kinastowskiemu, Prezydentowi Miasta Kalisza promesy dotyczące dofinansowania na utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego oraz Klubu Seniora +. 

fot. BK
fot. BK

Miasto Kalisz pozyskało niemal 3 miliony złotych na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, w którym opiekę znajdą dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz na utworzenie Klubu Senior+ przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu. Symboliczne czeki przekazała dziś prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

W spotkaniu udział wzięli Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski, parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektor MOPS-u Iwona Niedźwiedź, a także seniorki współpracujące z MOPSem.

- W ramach Funduszu Solidarnościowego, który powstał tworzymy wiele rozwiązań, programów, które ułatwiają życie osobom, które tego wsparcia potrzebują. Wśród nich są Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. Służą one przede wszystkim osobom niepełnosprawnym - mówiła Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. - Do tej pory skorzystało 36 samorządów. Dopiero dwa takie Centra funkcjonują na terenie całego kraju. Przeznaczyliśmy na to 96 mln zł. Kolejne takie Centrum powstanie właśnie w Kaliszu z budżetem 3 mln zł na funkcjonowanie programu.

Centrum powstanie przy ul. Żwirki i Wigury w Kaliszu.

Nie zabraknie również wsparcia dla seniorów. W Kaliszu powstanie Klub Seniora. - Do tej pory na terenie kraju takich domów mamy około 1000. W tym roku powstanie 113 nowych Domów i Klubów Seniora. Na terenie Wielkopolski powstanie ich 15. Klub Seniora powstanie również w Kaliszu, gdzie będzie służył przede wszystkim w jesieni życia. Seniorzy będą mogli się spotykać i uczestniczyć w zajęciach - mówiła Marlena Maląg.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 497 504,99 zł, z czego wysokość bezzwrotnej dotacji ze środków SFWON to 2 897 025,09 złotych.

- Placówek Senior+ jest w Wielkopolsce 85. W zeszył roku powstało 20 takich placówek, a w tym roku będzie kolejnych 19. W tych placówkach jest już ponad 2200 podopiecznych - mówił Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski. - Promesa dotycząca dofinansowania na utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego to kwota wsparcia w wysokości 3 mln zł na budowę i wyposażenie obiektu. W Centrum będą mogły przebywać 42 osoby, z czego 2 całodobowo, a 40 na pobyt dzienny. Będą mogły korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, terapeutycznych i całodziennej opieki.  

Klub powstanie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Będzie w nim mogło jednorazowo przebywać 12 seniorów. Stanie się praktycznym i przyjaznym miejscem spotkań starszych mieszkańców.

- Dzięki nowemu obiektowi jakim będzie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będziemy mogli poszerzyć zakres usług dla mieszkańców, których potrzeby były gdzieś niżej w hierarchii wszystkich potrzeb kaliszan. Cieszę się, że powstanie miejsce, w którym osoby niepełnosprawne będą mogły się aktywizować i korzystać z usług na najwyższym poziomie - mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Jako samorząd bardzo dbamy o seniorów. Dzięki środkom na zorganizowanie Klubu Seniora, pojawi się kolejne miejsce, z którego seniorzy będą mogli korzystać.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ