Kultura

W Kaliszu powstała Wytwórnia Kreatywności! A w przyszłości Centrum Nauki Kopernik? [zdjęcia]

2022-09-22 14:30:00 red.

Czy nauka musi być nudna? Okazuje się, że nie! A doskonałym przykładem jest Wytwórnia Kreatywności w Kaliszu, która został uroczyście otwarta 22 września w budynku Instytutu Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych przy ul. Poznańskiej.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk
21 kreatywnych zadań, 141 m2 powierzchni, 2 przyjazne pomieszczenia i dobra, twórcza atmosfera - Tak wygląda Wytwórnia Kreatywności, która została otwarta w Kaliszu 22 września.
 
W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. Ewelina Dudek - naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, a także dyrektorzy kaliskich szkół.
 
- Naszym marzeniem i celem jako organu prowadzącego szkoły jest aby stworzyć coś co już funkcjonuje w sporcie, czyli praca u podstaw. Ta Wytwórnia Kreatywności to jest pierwszy etap. Kolejny etap to szkoły branżowe, techniczne a później Uniwersytet, który będzie w przyszłym roku - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Dzisiaj mamy bardzo dużo ludzi wykształconych, z grubym CV. To są te umiejętności twarde. Przedsiębiorcy szukają osób, kreatywnych, które mają wysoki stopień komunikacji, którzy mają umiejętność pracy w zespole. To jest klucz. Można mieć wielką wiedzę ale nigdy jej nie wydobyć.
 
To multinaukowe warsztaty, podczas których edukacja staje się faktem. Tworzenie skomplikowanych konstrukcji, rozwiązywanie na pierwszy rzut oka nierozwiązywalnych zadań – wszystko to dla młodych ludzi może stać się inspiracją do wyboru ścieżki kariery.
 
- Mamy dobre szkoły, możliwości kształcenia oraz mamy przemysł, gdzie młodzi ludzie mogą zdobyć doświadczenie i pracę, rozwijać się w światowej klasy firmach. Wytwórnia Kreatywności to był pomysł na to, co można zrobić wspólnie z Miastem i Akademią Kaliską po to, by pomóc młodzieży podejmować właściwe decyzje co do przyszłości - mówił powiedział Wojciech Wasik, prezes WKL, prezes zarządu, dyrektor generalny Pratt & Whitney Kalisz. - Kreatywność to myślenie wykraczające poza utarte schematy. Spojrzenie na świat z innej perspektywy to miejsce, w którym jesteśmy.
 
To tutaj młodzi ludzie sprawdzą czy kruchy makaron nadaje się do budowy mostu, zbudują rakietę, powalczą z grawitacją i wywołają reakcję łańcuchową, a gwoździem programu stanie się zwykły gwóźdź.
 
Zestawy 21 doświadczeń zostały zaprojektowane tak, żeby to od zaangażowania uczestnika zależał postęp jego pracy. W każdym zadaniu trzeba zmierzyć się z problemem technicznym lub myślowym.
 
- Fundacja to już marka rozpoznawalna. Od początku w swoim zamyśle miała prowadzić tzw. edukację pozaformalną. Spektrum działania fundacji jest bardzo duże. Fundacja już objęła swoimi działaniami ponad 100 tysięcy młodzieży na różnych etapach edukacji - powiedział Andrzej Czarnecki, prezes Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
 
Inspirowani przez Animatorów uczestnicy mają możliwość kreatywnego wykorzystania umiejętności manualnych oraz wyobraźni przestrzennej. Brak złych rozwiązań oraz dochodzenie do rozwiązania problemu metodą prób i błędów, pozwalają rozwinąć powyższe cechy, pozwalając przy okazji na pozyskanie wiedzy naukowej o prawach rządzących inżynierią.
 
- Chcemy to rozwijać i zachęcać młodych ludzi do myślenia ponad standardami - mówił rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła.
 
To inicjatywa Wielkopolskiego Klastra Lotniczego oraz Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, realizowana m.in. przy wsparciu Miasta Kalisza.
 
Warsztaty w Wytwórni Kreatywności skierowane są do zorganizowanych grup szkolnych. Zapraszamy uczniów z 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz szkoły średnie.
 
Wytwórnia Kreatywności mieści się w Centrum Doskonałości Kół Zębatych - instytucie Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
 
Czekamy na Was, to będzie miejsce, w którym nauka nie może być nudna!
 
Wszystkie zajęcia są darmowe.
 
Organizatorzy projektu:
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować