Społeczne

W Kaliszu odkryto nowy gatunek kaczki? Taki okaz sfotografował na Prośnie kaliszanin

2021-01-20 18:30:00 BK

Pasjonat przyrody Jacek Kołata, kierownik kaliskiego schroniska dla zwierząt, sfotografował na Prośnie kolejne rzadkie gatunki kaczki. Ostatnio przy Teatrze wypatrzył płaskonosy zwyczajne - gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Tym razem to coś bardziej niespotykanego.

fot. Jacek Kołata
fot. Jacek Kołata
Jacek Kołata zaobserwował oraz sfotografował i sfilmował na Kanale Bernardyńskim niespotykany gatunek kaczki. Prawdopodobnie to krzyżówka świstuna europejskiego (Mareca Penelope). Zamieszkuje północną Eurazję. Wędrowny, zimuje w południowej i zachodniej Europie, północnej, wschodniej i środkowej Afryce, południowej Azji i Ameryce Północnej. W Polsce skrajnie nielicznie gniazduje na północy kraju (5–10 par), a pojedyncze pary spotykano także w innych rejonach. W Polsce widziany był prawdopodobnie 6 razy w historii. 
 
Autor przesłał zdjęcia i filmy do sekcji ornitologicznej Komisji Faunistycznej, z prośbą o potwierdzenie odkrycia.
 
Ciekawy okaz ptaka zaobserwował wcześniej Jacek Kołata przy kaliskim Teatrze - płaskonosy zwyczajne. To gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). W Polsce bardzo nielicznie, lokalnie nielicznie, gnieździ się na całym niżu. Według szacunków, w latach 2008–2012 populacja płaskonosa w Polsce liczyła 600–1100 par lęgowych. https://calisia.pl/nie-wszystko-co-plywa-po-naszej-prosnie-to-zwykle-kaczki-spotkaliscie-takie-okazy-zdjecia-wideo,48711

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ