W "Asnyku" rozmawiali o przemocy wobec dzieci

2024-11-07 14:00:00 redakcja@calisia.pl

6 listopada uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Rozmawiano nie tylko o przemocy, ale też o wartości szczęśliwego dzieciństwa i odpowiedzialności prawnej i społecznej.

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” jest inicjatywą Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci, objętą honorowym patronatem Premiera RP. Projekt ten ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci oraz promowanie uważnego rodzicielstwa i skutecznych systemów ochrony najmłodszych.

W środę w "Asnyku" młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach z ekspertkami (w wydarzeniu wzięły udział przedstawicielki Fundacji Dziecko w Centrum, kaliska koordynatorka kampanii Elżbieta J. Marczyńska oraz funkcjonariuszki policji z Kalisza i Poznania, wspierani przez Fundację Santander), dzięki którym mieli okazję zgłębić trzy kluczowe tematy: czym jest szczęśliwe dzieciństwo, odkrywanie pasji poprzez motywację do samorealizacji, odpowiedzialność prawna.

 

 

Pierwsza grupa uczniów zastanowiła się nad tym, co oznacza dla nich szczęśliwe dzieciństwo. Uczniowie poruszali takie kwestie, jak wsparcie rodziny, bezpieczeństwo, możliwość wyrażania siebie bez lęku przed oceną czy przemocą. Warsztat miał pomóc zrozumieć młodym ludziom, że dzieciństwo powinno być czasem pełnym miłości, akceptacji i wzajemnego wsparcia. 

W drugiej grupie uczniowie wspierani przez prowadzące rozmawiali o znaczeniu motywacji, wyznaczania celów i rozwijania swoich talentów. Zachęcano ich, aby szukali w sobie zainteresowań, które mogą rozbudzić ich kreatywność i pasję do życia, a także pomóc im unikać destrukcyjnych sytuacji. Warsztat wskazywał, jak ważne jest tworzenie zdrowego środowiska, które pozwala młodym ludziom bezpiecznie się rozwijać i samodzielnie odkrywać swoje talenty i mocne strony.

 

 

Trzecia grupa dyskutowała o odpowiedzialności prawnej za swoje decyzje i zachowania. Przedstawicielka policji omówiła przepisy dot. przemocy – zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Uświadomienie młodzieży o istnieniu konkretnych przepisów i konsekwencjach prawnych stanowi na pewno istotny element prewencyjny. Warsztaty pokazały młodym ludziom, jak ważna jest wiedza na temat odpowiedzialności za własne czyny i świadomość, że prawo stoi po stronie ofiar. Była to również okazja do rozmowy o tym, jak rozpoznawać przemoc i gdzie szukać pomocy.

 

 

Uczniowie byli zaskoczeni skalą problemu. Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przemoc dotyka aż 79% młodzieży w Polsce. Statystycznie oznacza to, że w klasie liczącej 30 osób, aż 24 osoby mogły doświadczyć przemocy w różnej formie. 

Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” w Kaliszu to seria wydarzeń, warsztatów i debat, które mają pomóc młodzieży i dorosłym lepiej zrozumieć problem przemocy wobec dzieci. W ramach kampanii zaplanowano jeszcze m.in. debatę w Zespole Szkół Ekonomicznych, spotkanie z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Kaliszu i otwartą debatę o przemocy, która odbędzie się w Domu Sąsiedzkim 13 listopada o godzinie 17.30.

Finał kampanii nastąpi 19 listopada – tego dnia budynki publiczne, w tym kaliski Ratusz, zostaną podświetlone na czerwono jako symbol solidarności i wsparcia dla walki z przemocą wobec dzieci.

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować