Społeczne

W 2023 roku ma powstać Komunalny Związek Transportu Publicznego. Dlaczego i po co?

2022-12-30 18:00:00 red

Podczas ostatniej w 2022 roku sesji kaliscy radni zagłosowali za wyrażeniem woli utworzenia Komunalnego Związek Transportu Publicznego. Co to takiego? I dlaczego ma powstać?

fot. Przemysław Szczeblewski, PrzemoDronPhoto
fot. Przemysław Szczeblewski, PrzemoDronPhoto

Rewolucja w komunikacji miejskiej wywołała lawinę decyzji, które wcześniej nigdy nie były podejmowane lub były kwestią bliższej lub dalszej przyszłości. Wieloletni układ między Miastem a Gminami ościennymi zmienił się. Większość kursów pozamiejskich KLA przestała istnieć lub zmieniła swój zakres.

Włodarze ościennych gmin, podobnie jak prezydent Kalisza, są zobowiązani do organizacji transportu publicznego dla swoich mieszkańców. Dlatego wymyślono właśnie Komunalny Związek Transportu Publicznego, który miałby organizować publiczny transport zbiorowy na terenie gmin i powiatów, należących do związku. W ten sposób mogłaby zostać zniwelowana luka po zlikwidowanych kursach KLA

Według uzasadnienia do uchwały przyjętej przez radnych Rady Miasta Kalisza z 28 grudnia (treść uchwały TUTAJ): „Celem utworzenia Związku Powiatowo-Gminnego pod nazwą „Komunalny Związek Transportu Publicznego” jest wspólna organizacja publicznego transportu zbiorowego na obszarze gmin i powiatów tworzących związek powiatowo-gminny. Podejmowane w ramach związku działania będą obejmowały zarówno planowanie rozwoju transportu, jak i zarządzanie istniejącymi liniami komunikacyjnymi poprzez uzupełnienie kaliskiej komunikacji miejskiej i stworzenie dodatkowej równolegle działającej komunikacji o charakterze komunikacji podmiejskiej.”

Kto miałby się znaleźć w Związku? Według informacji kaliskiego magistratu miałyby to być Powiat Kaliski, okoliczne gminy oraz Miasto Kalisz.

- Widzimy w tym szansę na uregulowanie wszystkich bolączek publicznego transportu zbiorowego. Poprzez stworzenie Związku chcielibyśmy wszystkich w ten temat włączyć i go realizować wspólnie. Plan transportowy na terenie powiatu kaliskiego to oczywiście domena Powiatu, ale mamy specyficzną sytuację ponieważ wszystkie przejazdy są międzypowiatowe, bo praktycznie rzecz biorąc kursy autobusowe zaczynają i kończą się w Mieście Kaliszu, który jest powiatem grodzkim, więc tutaj wykraczamy poza jeden powiat. W Związku widzimy jedyną szansę na to żeby to uregulować – mówi starosta kaliski Krzysztof Nosal – Musimy zrobić wszystko, aby zachęcić mieszkańców do przesiadki z samochodów do autobusów, bo to będzie bardziej ekologiczne, tańsze i daje szansę na stworzenie dobrej sieci połączeń – dodaje.

- Powołanie takiego Związku z pewnością przyczyni się do optymalizacji komunikacyjnej regionu i połączenia miasta z poszczególnymi gminami. Zarządzający związkiem mogą wystąpić o dofinansowanie zgodnie z ustawą o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. My jako organizator komunikacji miejskiej jesteśmy wyłączeni z tego dofinansowania – tłumaczy naczelnik wydziału Spraw Obywatelskich Anna Walczyńska.

Właśnie pozyskiwanie środków na nowe autobusy i infrastrukturę z nią związana i koordynacja transportu to główne cele Związku, który ma powstać w przyszłym roku, jednak na razie nie wiadomo kiedy dokładnie – Mamy uchwały intencyjne większości gmin. To jest pierwszy krok. Teraz będziemy pracowali nad statutem Związku, jeśli będzie taki dokument wtedy powołamy do życia „Komunalny Związek Transportu Publicznego” – mówi starosta Krzysztof Nosal.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować