VI Rajd „Śladami Przodków”

2012-09-23 18:40:23 Łukasz

Ponad 170 osób uczestniczyło 15 września w imprezie towarzyszącej XX Europejskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego w Kaliszu.

Ewa Wielgórska
Ewa Wielgórska
VI edycja rajdu z cyklu „Śladami Przodków” zorganizowana została przez Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego. Ideą przewodnią tegorocznej imprezy były „Tajemnice codzienności” i taki tytuł nosił także konkurs historyczno-etnograficzny, który odbył się kilka dni wcześniej, 13.09.2012 r. W rywalizacji udział wzięło 6 drużyn: dwie ze szkół podstawowych i cztery ze szkół ponadpodstawowych. Wśród szkół podstawowych największą wiedzę z zakresu codziennego życia naszych przodków wykazały się uczennice SP nr 9: Małgorzata Piwońska i Karolina Stefaniak. W drugiej grupie zwyciężyły reprezentantki II LO im. Tadeusza Kościuszki: Agnieszka Korbacz i Adrianna Macke.
Natomiast w sobotni poranek na trasy rajdu wyruszyło ponad 170 osób z 7 szkół. Uczestnicy mieli do pokonania jedną spośród trzech zaproponowanych tras, które wiodły przez najciekawsze miejsca naszego miasta. Meta tradycyjnie znajdowała się w budynku Oddziału PTTK, przy ul. Łódzkiej 29a.
Po drodze czekały na nich zadania, w których musieli wykazać się pomysłowością, zręcznością i gospodarnością, cechom jakże ważnym w życiu naszych przodków, ale i naszym. W historię miasta i tematykę poszczególnych zadań wtajemniczali dzieci i młodzież kaliscy przewodnicy i sympatycy PTTK: Arkadiusz Skaruz, Paweł Dybka, Łukasz Wolski i Anna Urbaniak. Na mecie przygotowano atrakcję dla opiekunów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w konkursie „prania na tarce”. Najlepiej spisała się opiekunka grupy z Gimnazjum nr 3 Eliza Świerk.
Dzięki uprzejmości Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK Mateusza Przyjaznego na wszystkich uczestników rajdu czekały atrakcyjne nagrody książkowe oraz ciepły posiłek. Całość uświetnili swoją obecnością: kaliski przewodnik i przodownik turystyki pieszej Stefan Szymczak, który stawiał stemple w książeczkach młodych piechurów oraz Elżbieta Siarkiewicz dbająca o kaliską Regionalną Pracownię Krajoznawczą. W roli Komandora Rajdu i pomysłodawcy przyjętych z aplauzem konkursów po raz kolejny sprawdziła się Danuta Urbaniak wice prezes Kaliskiego Oddziału.
Od początku Rajd „Śladami Przodków” gromadzi młodych ludzi zainteresowanych tajemnicami grodu znad Prosny. Jak można było dowiedzieć się w kaliskim PTTK, tegoroczna impreza, ciesząca się tak wielkim zainteresowaniem, z pewnością nie była ostatnia edycją i w przyszłym roku turyści znów spotkają się na radowym szlaku.
Klasyfikacja końcowa VI Rajdu „Śladami Przodków”:
I miejsce II LO – opiekunowie: Jolanta Kowalska, Katarzyna Wdowczyk,
II miejsce SP nr 9 – opiekun: Monika Raniś,
III miejsce III LO – opiekunowie: Monika Michalska, Anna Kowalczyk.
Zdjęcia wykorzystane w materiale pochodzą z archiwum VI Rajdu „Śladami Przodków” p. Jolanty Kowalskiej i p. Ewy Wielgórskiej.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować