Społeczne

Usunięcie niebezpiecznych odpadów ze Szczypiorna może być droższe o 25 mln zł? Zakończył się przetarg na wykonawcę

2019-11-21 11:49:29 BK

Miasto ogłosiło konkurs ofert by wyłonić firmę, która usunie i unieszkodliwi niewłaściwie składowane odpady przy ul. Wrocławskiej w Kaliszu. Składanie ofert zakończyło się 15 listopada, a zgłosiła się tylko jedna firma, która może wykonać to zadanie za blisko 35,4 mln zł. Miasto wygospodarowało tylko 10,4 mln zł. 

fot. BK
fot. BK

3 tys. ton chemikaliów w beczkach zalega w magazynie przy ul. Wrocławskiej w Kaliszu. Miasto starało się o pozyskanie środków zewnętrznych na usunięcie odpadów. Zarząd NFOŚiGW zdecydował się na pokrycie 50 proc. kosztów likwidacji składowiska. Teraz kwota bezzwrotnej dotacji wynosi 5 mln zł. Drugie tyle będzie musiało przekazać Miasto. Koszt ogólny odpadów ma mieścić się w granicach 10 mln zł. 

W październiku Miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę, który usunie i unieszkodliwi niewłaściwie składowane odpady przy ul. Wrocławskiej w Kaliszu. 15 listopada konkurs ofert został zamknięty. Zgłosiła się jedna firma Mo-BRUK S.A. z Niecewa, która wywóz chemikaliów wyceniła na 35 397 000 zł. Miasto wygospodarowało kwotę 10 377 763 zł. Tym samym nadzieja na szybkie usunięcie chemikaliów, które spędzają sen z powiek mieszkańców Szczypiorna umarła. Skąd Miasto pozyska dodatkowe środki? Czy będzie ogłoszony kolejny przetarg?

- Na komisji rozwoju został przedstawiony efekt otwarcia ofert na wywóz niebezpiecznych odpadów w Szczypiornie. Oferta, która została złożona opiewa na kwotę ponad 30 mln zł. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że zakładaliśmy pierwotnie koszt 10 mln zł. Połowa tej kwoty ma być refundowana przez rząd. Nie mamy zapewnienia, że będzie refundowana przy kwocie 30 mln zł – wyjaśnia Tadeusz Skarżyński.  – Wywóz i utylizacja śmieci powinna odbyć się do roku 2020. Ponieważ nie mamy obecnie tych środków, procedura się przedłuży.

Prezydent będzie negocjował wydłużenie terminu albo zwiększenie kwoty na dofinansowanie wywozu odpadów w Szczypiornie.

- Kwota szacowana była na podstawie przetargu z ub.r., w którym startowała również ta firma. Wówczas firma ta wyliczyła, że za unieszkodliwienie tony odpadów należ zapłacić około 3,6 tys. zł – mówił Juliusz Kowalczyk z Biura Prasowego Urzędu Miasta Kalisza. – Trwają prace komisji przetargowej w tej sprawie. Kiedy zakończą się, zapadną dalsze decyzje.

Mo-BRUK jest największą w Polsce firmą zajmującą się przetwarzaniem odpadów przemysłowych, niebezpiecznych oraz wybranymi frakcjami odpadów komunalnych. Firma z odpadów produkuje m.in. paliwa alternatywne będące cennym surowcem energetycznym, a także według własnej, opatentowanej technologii wytwarza sztuczne kruszywo mające dopuszczenie do stosowania m.in. w drogownictwie lub jako materiał rekultywacyjny. Mo-BRUK posiada dwie spalarnie w których przetwarzane są m.in odpady medyczne i niebezpieczne.

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ