Społeczne

Usunięcie niebezpiecznych odpadów ze Szczypiorna może być droższe o 25 mln zł? Zakończył się przetarg na wykonawcę

2019-11-21 11:49:29 BK

Miasto ogłosiło konkurs ofert by wyłonić firmę, która usunie i unieszkodliwi niewłaściwie składowane odpady przy ul. Wrocławskiej w Kaliszu. Składanie ofert zakończyło się 15 listopada, a zgłosiła się tylko jedna firma, która może wykonać to zadanie za blisko 35,4 mln zł. Miasto wygospodarowało tylko 10,4 mln zł. 

fot. BK
fot. BK

3 tys. ton chemikaliów w beczkach zalega w magazynie przy ul. Wrocławskiej w Kaliszu. Miasto starało się o pozyskanie środków zewnętrznych na usunięcie odpadów. Zarząd NFOŚiGW zdecydował się na pokrycie 50 proc. kosztów likwidacji składowiska. Teraz kwota bezzwrotnej dotacji wynosi 5 mln zł. Drugie tyle będzie musiało przekazać Miasto. Koszt ogólny odpadów ma mieścić się w granicach 10 mln zł. 

W październiku Miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę, który usunie i unieszkodliwi niewłaściwie składowane odpady przy ul. Wrocławskiej w Kaliszu. 15 listopada konkurs ofert został zamknięty. Zgłosiła się jedna firma Mo-BRUK S.A. z Niecewa, która wywóz chemikaliów wyceniła na 35 397 000 zł. Miasto wygospodarowało kwotę 10 377 763 zł. Tym samym nadzieja na szybkie usunięcie chemikaliów, które spędzają sen z powiek mieszkańców Szczypiorna umarła. Skąd Miasto pozyska dodatkowe środki? Czy będzie ogłoszony kolejny przetarg?

- Na komisji rozwoju został przedstawiony efekt otwarcia ofert na wywóz niebezpiecznych odpadów w Szczypiornie. Oferta, która została złożona opiewa na kwotę ponad 30 mln zł. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że zakładaliśmy pierwotnie koszt 10 mln zł. Połowa tej kwoty ma być refundowana przez rząd. Nie mamy zapewnienia, że będzie refundowana przy kwocie 30 mln zł – wyjaśnia Tadeusz Skarżyński.  – Wywóz i utylizacja śmieci powinna odbyć się do roku 2020. Ponieważ nie mamy obecnie tych środków, procedura się przedłuży.

Prezydent będzie negocjował wydłużenie terminu albo zwiększenie kwoty na dofinansowanie wywozu odpadów w Szczypiornie.

- Kwota szacowana była na podstawie przetargu z ub.r., w którym startowała również ta firma. Wówczas firma ta wyliczyła, że za unieszkodliwienie tony odpadów należ zapłacić około 3,6 tys. zł – mówił Juliusz Kowalczyk z Biura Prasowego Urzędu Miasta Kalisza. – Trwają prace komisji przetargowej w tej sprawie. Kiedy zakończą się, zapadną dalsze decyzje.

Mo-BRUK jest największą w Polsce firmą zajmującą się przetwarzaniem odpadów przemysłowych, niebezpiecznych oraz wybranymi frakcjami odpadów komunalnych. Firma z odpadów produkuje m.in. paliwa alternatywne będące cennym surowcem energetycznym, a także według własnej, opatentowanej technologii wytwarza sztuczne kruszywo mające dopuszczenie do stosowania m.in. w drogownictwie lub jako materiał rekultywacyjny. Mo-BRUK posiada dwie spalarnie w których przetwarzane są m.in odpady medyczne i niebezpieczne.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ