Społeczne

URODZINY TARASINA – 45-lecie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

2022-09-12 16:00:00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

W sobotę 17 września 2022 roku, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu będą miały miejsce wydarzenia, którymi chcemy uczcić 96. urodzin Naszego Patrona oraz 45-lecie istnienia Galerii.

Taraisn
Taraisn

Audiowizualną atrakcją wieczoru, którą zaprezentujemy o godzinie 21.00, będzie bez wątpienia, performans duetu artystycznego kinoMANUAL, który tworzą Aga Jarząb i Maciej Bączyk. Są oni autorami filmów, obiektów i wydarzeń, które korespondują z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego. Obszarem ich eksperymentów jest manipulacja ostrością, kolorem i ruchem obrazu, elementy animacji cyfrowej i dźwięk grany na żywo. Duet kinoMANUAL eksploruje głównie analogowe formy animacji, takie jak rysunek, wycinanka i techniki direct ciemna. Na Urodzinach Tarasina zobaczymy dziesiątą, jubileuszową odsłonę performansu „Pocket Cinema”, czyli projekcję, której źródłem są analogowe rzutniki slajdów i która używa światła jako głównego medium. W sobotę 17 września, przybierze ona formę szczególną, inspirowaną bezpośrednio twórczością Patrona Galerii.

Widowisko „Pocket Cinema № 10” poprzedzi występ Kino Trupy czyli kolektywu artystycznego założonego przez Martę Kościańską, Łukasza Glapkę, Łukasza Jaskółę i Sebastiana Jochana. Kino Trupa udźwiękowi w klimacie absurdu, opierając się na improwizacji, niemy film „Charlie bokserem 8 min na 8 mm”. Użyją w tym celu zarówno instrumentów analogowych, jak i cyfrowych, wokali oraz spreparowanych przedmiotów.

Świętowanie Urodzin Tarasina rozpoczniemy od godziny 18.00. Odwiedzający Galerię w tym dniu, będą mogli zobaczyć aktualną wystawę czyli „Rhizopolis” autorstwa Joanny Rajkowskiej i Andrew Dixona. Zaprezentujemy także nasze wydawnictwa, szczególnie te, które powstały w ostatnim roku. Będzie to katalog do wystawy Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego „Polska Szkoła Kolażu” oraz artbook „DR/BB”, publikacja towarzysząca wystawom Dominika Ritszela i Bartka Buczka. Pochwalimy się też „Szkicami” Janusza Lewandowskiego wydanymi w formie notesu i nagraniem audio na płycie CD słuchowiska „Ciemność i pleśń” autorstwa Łukasza Glapki i Wojciecha Masacza. Przypomnimy również komiks „Dziennik Minotaura 2020” autorstwa Andrzeja Bednarczyka. Swoją premierę w tym dniu będą miały jubileuszowe gadżety, do których zakupu będziemy zachęcali. Natomiast na warsztatach z sitodruku, będzie można własnoręcznie nadrukować sobie, na przyniesionej przez siebie koszulce, lnianej torbie lub innej tkaninie, grafikę inspirowaną twórczością Jana Tarasina. Warsztaty poprowadzi edukatorka Ewa Kopeć. Urodzinowych gości Galerii będziemy częstować słodkościami i pyszną herbatą.

Wydarzenia, którymi uczcimy urodziny Jana Tarasina i galeryjny jubileusz 45-lecia istnienia, zostały wpisane w program Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 - „Połączeni dziedzictwem”.

 

 

 

 

Sobota, 17 września 2022 r.
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, pl. św. Józefa 5

godz. od 18.00 do 22.00

 

PROGRAM

 

godz. 18.00 - 19.00 Warsztaty z sitodruku z Ewą Kopeć

godz. 18.00 – 20.00 promocja wydawnictw artystycznych i jubileuszowych gadżetów

godz. 20.30 KINO TRUPA – „CHARLIE BOKSEREM 8 min na 8 mm”

godz. 21.00 kinoMANUAL - Pocket Cinema № 10

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować