Uroczystości 3 Maja na kaliskim rynku [zdjęcia, wideo]

2019-05-03 11:15:00 BK

Dziś obchodzimy święto w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Na Głównym Rynku w Kaliszu odbyły się uroczystości z udziałem władz wojewódzkich, miejskich, radnych, parlamentarzystów, służb mundurowych, związków kombatanckich i kaliskich szkół.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

O godzinie 10:00 uczestnicy uroczystości zgromadzili się na Głównym Rynku, gdzie nastąpiło powitanie gości. Przemówienie okolicznościowe wygłosił wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek. Wydarzenie uświetnił program artystyczny pt.: ”Lekcja Konstytucji” w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu a także koncert orkiestry dętej „Gród nad Prosną” pod dyrekcją Wojciecha Zielezińskiego.

O godzinie 11:00 uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do kaliskiej katedry, gdzie rozpoczęła się msza św. w intencji ojczyzny, celebrowana przez JE biskupa pomocniczego Diecezji Kaliskiej o. Łukasza Buzuna.

Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia powołanie pierwszej, polskiej ustawy regulującej ustrój Rzeczypospolitej. Święto to zostało ustanowione już w 1919 roku i ponownie w 1990.

Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, według której święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku, kiedy doszło do masowych demonstracji studenckich.

3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ