Zdrowie

Uroczyste spotkanie z pielęgniarkami i wiceministrem zdrowia na wydziale Akademii Kaliskiej [zdjęcia]

2022-05-13 16:30:00 red.

13 maja w Collegium Medicum przy ul. Kaszubskiej odbyła się uroczystość związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk
Gości przywitał Marek Przybył, Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu. 
 
W uroczystości uczestniczyli: Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza; Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych; przedstawiciele Ministersta Rodziny i Polityki Społecznej, Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
 
 

- W imieniu Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza, oraz własnym, składam serdeczne podziękowania za Państwa rzetelną pracę i opiekę, jaką otaczacie w codziennej pracy nie tylko wszystkich chorych i cierpiących, ale także ich rodziny. To właśnie pielęgniarki i położne są przy swoich pacjentach w najtrudniejszych i najintymniejszych chwilach życia, są podczas narodzin i podczas ostatniego pożegnania. W chorobie pomagają walczyć z bólem i cierpieniem, są zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, wesprzeć - mówił Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza. - To zawód o dużej wartości społecznej, wymagający wyjątkowych predyspozycji, cierpliwości, życzliwości, empatii i troski o ludzkie zdrowie i życie. Dzisiaj pielęgniarki i położne oraz pielęgniarze i położni są świetnie przygotowani formalnie i merytorycznie do samodzielnej, profesjonalnej i odpowiedzialnej pracy. Również Akademia Kaliska kształci w tych zawodach – mam nadzieję, że dzięki temu pielęgniarek i pielęgniarzy oraz położnych nigdy w Kaliszu nie zabraknie. Dlatego Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest znakomitą okazją, aby docenić Państwa osiągnięcia, złożyć gratulacje i podziękowania. Życzę Wam sił i zdrowia do dalszej realizacji wszystkich zawodowych obowiązków, często wymagających poświecenia na rzecz drugiego człowieka oraz pomyślności w życiu osobistym. Przede wszystkim jednak życzę satysfakcji z wykonywanej pracy oraz należnego szacunku i uznania.

Podczas spotkania zostały wręczone odznaczenia za zasługi dla samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych oraz ochrony zdrowia. Dyplomy gratulacyjne otrzymały także Kinga Owczarek, studentka Akademii Kaliskiej, finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Położnych ,,Położna przyszłości”, która jest jedną z pięciu najlepszych studentek połoznictwa w Polsce oraz jej opiekunka Katarzyna Stempień, wykładowczyni uczelni.

Zebrani wysłuchali wykładu inauguracyjnego Zofii Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych pt.: „Samodzielność zawodowa pielęgniarek i położnych. 30-lecie samorządu”. Wykład „Minimalizowanie ryzyka medycznego” wygłosił także mec. Paweł Strzelec. Konferencję otworzył prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, JM rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

W Collegium Medicum zostało otworzone Muzeum Pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej.

 

Odznaki honorowe „za zasługi dla ochrony zdrowia” otrzymali:

 • Stefania Halamunda
 • Krystyna Grzesiak – Połomska
 • Małgorzata Misztal
 • Marzena Pławiak
 • Maciej Leki
 • Lucyna Szymankiewicz
 • Mieczysława Kwaśniewska
 • Maria Cyranda

Brązowe odznaczenie „za zasługi dla samorządu pielęgniarek i położnych otrzymały:

 • Jolanta Bartmańska
 • Maria Cyradna

Srebrne odznaczenia „za zasługi dla samorządu pielęgniarek i położnych” otrzymali:

 • Genowefa Błaszczyk
 • Maciej Leki
 • Jolanta Nowak
 • Sławomir Zieliński
 • Aleksandra Pera
 • Danuta Malujda
 • Anna Szubert

 

 
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ