Zdrowie

Uroczyste spotkanie z pielęgniarkami i wiceministrem zdrowia na wydziale Akademii Kaliskiej [zdjęcia]

2022-05-13 16:30:00 red.

13 maja w Collegium Medicum przy ul. Kaszubskiej odbyła się uroczystość związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk
Gości przywitał Marek Przybył, Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu. 
 
W uroczystości uczestniczyli: Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza; Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych; przedstawiciele Ministersta Rodziny i Polityki Społecznej, Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
 
 

- W imieniu Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza, oraz własnym, składam serdeczne podziękowania za Państwa rzetelną pracę i opiekę, jaką otaczacie w codziennej pracy nie tylko wszystkich chorych i cierpiących, ale także ich rodziny. To właśnie pielęgniarki i położne są przy swoich pacjentach w najtrudniejszych i najintymniejszych chwilach życia, są podczas narodzin i podczas ostatniego pożegnania. W chorobie pomagają walczyć z bólem i cierpieniem, są zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, wesprzeć - mówił Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza. - To zawód o dużej wartości społecznej, wymagający wyjątkowych predyspozycji, cierpliwości, życzliwości, empatii i troski o ludzkie zdrowie i życie. Dzisiaj pielęgniarki i położne oraz pielęgniarze i położni są świetnie przygotowani formalnie i merytorycznie do samodzielnej, profesjonalnej i odpowiedzialnej pracy. Również Akademia Kaliska kształci w tych zawodach – mam nadzieję, że dzięki temu pielęgniarek i pielęgniarzy oraz położnych nigdy w Kaliszu nie zabraknie. Dlatego Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest znakomitą okazją, aby docenić Państwa osiągnięcia, złożyć gratulacje i podziękowania. Życzę Wam sił i zdrowia do dalszej realizacji wszystkich zawodowych obowiązków, często wymagających poświecenia na rzecz drugiego człowieka oraz pomyślności w życiu osobistym. Przede wszystkim jednak życzę satysfakcji z wykonywanej pracy oraz należnego szacunku i uznania.

Podczas spotkania zostały wręczone odznaczenia za zasługi dla samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych oraz ochrony zdrowia. Dyplomy gratulacyjne otrzymały także Kinga Owczarek, studentka Akademii Kaliskiej, finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Położnych ,,Położna przyszłości”, która jest jedną z pięciu najlepszych studentek połoznictwa w Polsce oraz jej opiekunka Katarzyna Stempień, wykładowczyni uczelni.

Zebrani wysłuchali wykładu inauguracyjnego Zofii Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych pt.: „Samodzielność zawodowa pielęgniarek i położnych. 30-lecie samorządu”. Wykład „Minimalizowanie ryzyka medycznego” wygłosił także mec. Paweł Strzelec. Konferencję otworzył prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, JM rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

W Collegium Medicum zostało otworzone Muzeum Pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej.

 

Odznaki honorowe „za zasługi dla ochrony zdrowia” otrzymali:

 • Stefania Halamunda
 • Krystyna Grzesiak – Połomska
 • Małgorzata Misztal
 • Marzena Pławiak
 • Maciej Leki
 • Lucyna Szymankiewicz
 • Mieczysława Kwaśniewska
 • Maria Cyranda

Brązowe odznaczenie „za zasługi dla samorządu pielęgniarek i położnych otrzymały:

 • Jolanta Bartmańska
 • Maria Cyradna

Srebrne odznaczenia „za zasługi dla samorządu pielęgniarek i położnych” otrzymali:

 • Genowefa Błaszczyk
 • Maciej Leki
 • Jolanta Nowak
 • Sławomir Zieliński
 • Aleksandra Pera
 • Danuta Malujda
 • Anna Szubert

 

 
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować