Uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Domu Matki Teresy na kaliskich Ogrodach [Dużo zdjęć]

2021-06-06 20:00:00 red za Fundacja Mocni Miłością

Już w poniedziałek ruszą pierwsze prace związane z budową Domu Matki Teresy przy ul. Szewskiej 1. Dlatego w niedzielę odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego i placu budowy. Mszy Świętej przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

fot. MW
fot. MW

Fundacja Mocni Miłością w Kaliszu już od kilku lat prowadzi starania zmierzające do powstania placówki medycznej dla osób przewlekle chorych. Praca wielu osób się opłaciła ponieważ już wkrótce rozpocznie się jej budowa. Na działce przylegającej do parafii pw. Św. Matki Teresy z Kalkuty powstanie unikalny i nowoczesny obiekt - Dom Matki Teresy. - Będzie on łączył cechy profesjonalnej placówki medycznej z ciepłem domowego ogniska. Pomysł powstania na terenie Kalisza placówki tego typu wynika z potrzeby zapewnienia profesjonalnej opieki osobom starszym i chorym, nierzadko uwięzionym we własnych domach. Ich liczba z każdym rokiem rośnie - informuje Fundacja Mocni Miłością.

W niedzielę, 6 czerwca biskup kaliski Damian Bryl odprawił uroczystą mszę i poświęcił kamień węgielny pod budowę Domu. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Andrzej Dera Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Tadeusz Skarżyński przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Aneta Ochocka skarbnik Miasta Kalisza oraz rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła.

- Nowatorski obiekt o powierzchni 1500 m2 został zaprojektowany tak, aby zapewnić profesjonalną opiekę stacjonarną dla 30 osób leżących oraz opiekę wytchnieniową i dzienną dla 50 osób wraz z usługami rehabilitacyjnymi, terapią zajęciową i poradnią geriatryczną. Będzie to pierwsza tego typu niekomercyjna placówka w Kaliszu. Na trzech kondygnacjach powstaną specjalistyczne pomieszczenia dla pacjentów, pracowników obsługi medycznej i pielęgniarskiej. Na parterze znajdą się pomieszczenia przystosowane do opieki dziennej, z terapią zajęciową, gabinetami rehabilitacyjnymi, lekarskimi oraz stołówką i tarasem - informuje Fundacja Mocni Miłością.

Kondygnację pierwszą przeznaczono na opiekę całodobową dla 30 chorych w pokojach 2-osobowych, w sąsiedztwie kaplicy i tarasu. Na kondygnacji drugiej powstaną pomieszczenia socjalne i pokoje gościnne. W placówce uruchomiony zostanie także punkt konsultacyjny dla rodzin, które znalazły się w sytuacji nagłej choroby kogoś bliskiego oraz Centrum Wolontariatu – wspierające chorych i ich opiekunów.

Czas trwania budowy jest uzależniony od środków finansowych - Aktualnie mamy fundusze na pierwszy etap budowy, czyli prace fundamentowe i ziemne. Szukamy dobrych ludzi i otwartych serc, które by wspierały to dzieło. Liczymy na pomoc - mówi ks. Włodzimierz Guzik proboszcz parafii Matki Teresy Kalkuty w Kaliszu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ