Kultura

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy w I LO [zdjęcia]

2020-02-28 14:00:00 BK

Msza święta, występy, projekcja filmu, przemówienia - 28 lutego w I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 Mszą Świętą w Katedrze Kaliskiej, pod przewodnictwem ks. prałata Adama Modlinskiego. Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej członkom Podziemnej Organizacji Młodzieżowej „Orzeł” (1952 r.) oraz Hufca Wolnej Słowiańszczyzny (1948 r.).

- Dzisiaj odbywa się druga edycja akcji Instytutu Pamięci Narodowej, która polega na przypominaniu młodzieżowych organizacji antykomunistycznych, działających na terenie całej Polski. Odsłoniliśmy kolejną tablicę Polsce Wierni, tym razem łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wybrał Kalisz, I LO im. Adama Asnyka. Działały tu dwie organizacje "Hufce Wolnej Słowiańszczyzny" i Młodzieżowa Organizacja Podziemna "Orzeł" - mówił Bartosz Bijak, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi. - Kilkanaście młodych osób działających w 1948 roku i ich koledzy w roku 1952, postanowili na swój sposób wyrazić sprzeciw wobec narzuconemu siłą ustrojowi. Działali potajemnie, wydawali odezwy, kolportowali ulotki. Niestety obie organizacje zostały rozbite przez UB a większość ich członków skazana na wyroki kilku lat więzienia.

Tablice odsłonili: Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza; dr Dariusz Rogut, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi; Urszula Janczar, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu i Józef Miklikowski, członek Młodzieżowej Organizacji Podziemnej „Orzeł”. Pod tablicą złożone zostały również wiązanki kwiatów.

Następnie uczestnicy przeszli na drugą część uroczystości do auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Poznali charakterystykę działalności organizacji antykomunistycznych: „Hufce Wolnej Polski” oraz Młodzieżowa Organizacja Podziemna „Orzeł”, którą przybliżył Bartosz Bijak, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi. Wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień, zobaczyliśmy projekcję filmu o działalności Młodzieżowej Organizacji Podziemnej „Orzeł” a także występ uczniów I LO.

Na wydarzenie zaprosili Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr Dariusz Rogut oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu Urszula Janczar. W uroczystości uczestniczyły m.in. władze miasta, radni, przedstawiciele instytucji kultury, posłowie na Sejm RP, przedstawiciele duchowieństwa i uczniowie I LO.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ