Społeczne

Uratują cmentarze? [wideo]

2019-11-08 11:01:30 red

Maciej Błachowicz wraz z Bartoszem Molskim podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta na specjalnych transparentach „Ratujcie grób prezydenta Bukowińskiego” i „Ratujcie zabytkowe cmentarze” chcieli zwrócić uwagę na postępujące niszczenie i zaniedbanie na kaliskich nekropoliach.

fot. MW
fot. MW

- Od wielu lat trwa chocholi taniec, wszyscy mówią, że trzeba zachować spokój i ja zachowuję ten spokój od wielu lat i patrzę jak to wszystko się rozpada, a szczególnie na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. W związku z tym postanowiliśmy przypomnieć radnym i prezydentowi o tym, że jest obowiązek w stosunku do znanych i sławnych mieszkańców Kalisza – mówi aktywista miejski Maciej Błachowicz.

„Ratujcie grób prezydenta Bukowińskiego” i „Ratujcie zabytkowe cmentarze” - z takimi transparentami pojawili się Maciej Błachowicz wraz z Bartoszem Molskim w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza. - Myślę, że trzeba wszystkim przypomnieć, czyli właścicielom, prezydentowi, samorządowi i służbom konserwatorskim, że jest potężny problem i że trzeba się spotkać – mówi M.Błachowicz – Ja się zobowiązałem do tego, że będę wchodził drzwiami, oknami, kominami żeby te cmentarze uratować. Jednak nikt ich w pojedynkę nie uratuje. Muszą się zebrać właściciele, samorząd i służby konserwatorskie i ewentualnie społecznicy – dodaje.

Prezydent Krystian Kinastowski popiera działania aktywistów, jednak – Jest to sytuacja dla nas bardzo ciężka ponieważ ze względu na dyscyplinę finansów publicznych nie jest w stanie inwestować pieniędzy publicznych na nieswoim terenie. My bardzo byśmy chcieli żeby dotychczasowi administratorzy w większym stopniu poczuwali się do troski o dziedzictwo, którym oni zarządzają. My nie jesteśmy w stanie takiej inicjatywy podejmować, jesteśmy w stanie pomóc, ale myślę, że jest to również ogromna płaszczyzna do działania dla stowarzyszeń, czy fundacji – mówi prezydent Krystian Kinastowski, który zapewni o woli spotkania się z aktywistami i zarządcami cmentarzy.

O prezydencie Bronisławie Bukowińskim Maciej Błachowicz opowiadał w poniższym wideo (od 5:24 do 9:05).

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ