Społeczne

Uratują cmentarze? [wideo]

2019-11-08 11:01:30 red

Maciej Błachowicz wraz z Bartoszem Molskim podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta na specjalnych transparentach „Ratujcie grób prezydenta Bukowińskiego” i „Ratujcie zabytkowe cmentarze” chcieli zwrócić uwagę na postępujące niszczenie i zaniedbanie na kaliskich nekropoliach.

fot. MW
fot. MW

- Od wielu lat trwa chocholi taniec, wszyscy mówią, że trzeba zachować spokój i ja zachowuję ten spokój od wielu lat i patrzę jak to wszystko się rozpada, a szczególnie na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. W związku z tym postanowiliśmy przypomnieć radnym i prezydentowi o tym, że jest obowiązek w stosunku do znanych i sławnych mieszkańców Kalisza – mówi aktywista miejski Maciej Błachowicz.

„Ratujcie grób prezydenta Bukowińskiego” i „Ratujcie zabytkowe cmentarze” - z takimi transparentami pojawili się Maciej Błachowicz wraz z Bartoszem Molskim w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza. - Myślę, że trzeba wszystkim przypomnieć, czyli właścicielom, prezydentowi, samorządowi i służbom konserwatorskim, że jest potężny problem i że trzeba się spotkać – mówi M.Błachowicz – Ja się zobowiązałem do tego, że będę wchodził drzwiami, oknami, kominami żeby te cmentarze uratować. Jednak nikt ich w pojedynkę nie uratuje. Muszą się zebrać właściciele, samorząd i służby konserwatorskie i ewentualnie społecznicy – dodaje.

Prezydent Krystian Kinastowski popiera działania aktywistów, jednak – Jest to sytuacja dla nas bardzo ciężka ponieważ ze względu na dyscyplinę finansów publicznych nie jest w stanie inwestować pieniędzy publicznych na nieswoim terenie. My bardzo byśmy chcieli żeby dotychczasowi administratorzy w większym stopniu poczuwali się do troski o dziedzictwo, którym oni zarządzają. My nie jesteśmy w stanie takiej inicjatywy podejmować, jesteśmy w stanie pomóc, ale myślę, że jest to również ogromna płaszczyzna do działania dla stowarzyszeń, czy fundacji – mówi prezydent Krystian Kinastowski, który zapewni o woli spotkania się z aktywistami i zarządcami cmentarzy.

O prezydencie Bronisławie Bukowińskim Maciej Błachowicz opowiadał w poniższym wideo (od 5:24 do 9:05).

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ